Uwaga! Utrudnienia na linii WKD w dniu 23.04.2019 (ZAKOŃCZONE)

AKTUALIZACJA GODZ. 14:30 (ZAKOŃCZONE)

Zakończenie utrudnień. Przywrócono kursowanie pociągów na linii WKD według obowiązującego rozkładu jazdy.

Honorowanie biletów WKD w pociągach spółki "Koleje Mazowieckie - KM" na odcinku Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki obowiązuje do godz. 15:30.


AKTUALIZACJA GODZ. 14:00

Ok. godz. 14:00 po usunięciu drzewa załączono napięcie zasilania w sieci trakcyjnej w rejonie stacji Podkowa Leśna Główna. Wznowiono kursowanie pociągów przez stację Podkowa Leśna Główna w obydwu kierunkach.

Trwa przywracanie rozkładowej organizacji ruchu pociągów na linii WKD. Do ok. godz. 15:00 pociągi mogą kursować z odchyleniami względem standardowej organizacji ruchu od 15 do 30 minut.


AKTUALIZACJA GODZ. 12:30

Ok. godz. 12:25 zakończono usuwanie elementów uszkodzonego ogrodzenia przy torze nr 2 na przystanku osobowym Warszawa Zachodnia WKD i wznowiono kursowanie pociągów po tym torze.

Na szlaku Komorów - Warszawa Śródmieście WKD przywrócono kursowanie pociągów po obydwu torach.

W dalszym ciągu występują utrudnienia na stacji Podkowa Leśna Główna w związku z usuwaniem przewróconego drzewa. Na odcinku Komorów - Grodzisk Mazowiecki Radońska funkcjonuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Do odwołania obowiązuje honorowanie wszystkich rodzajów biletów WKD w pociągach spółki "Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o. na odcinku Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki.


AKTUALIZACJA GODZ. 11:50

Autobusy komunikacji zastępczej wyruszą na trasę Grodzisk Mazowiecki Radońska - Komorów WKD - Pruszków WKD z obydwu kierunków w następującym układzie:

  • ok. godz. 12:00 wyruszy autobus w relacji Grodzisk Mazowiecki Radońska - Podkowa Leśna Główna - Komorów WKD - Pruszków WKD
  • ok. godz. 12:40 wyruszy autobus w relacji Komorów WKD - Podkowa Leśna Główna - Grodzisk Mazowiecki Radońska

AKTUALIZACJA GODZ. 11:30

W związku z utrudnieniami na linii WKD wprowadzono następującą organizację przewozów:

  1. Do odwołania obowiązuje honorowanie wszystkich rodzajów biletów WKD w pociągach spółki "Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o. na odcinku Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki.
  2. Zostaje uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa WKD na odcinku pomiędzy stacjami Grodzisk Mazowiecki Radońska - Podkowa Leśna Główna - Komorów, zgodnie z przebiegiem i obsługą przystanków pośrednich określonych w ramach Trasy 2 i Trasy 3: https://www.wkd.com.pl/dla-pasazerow/trasy-komunikacji-zastepczej-w-przypadku-awarii-na-linii-wkd.html

AKTUALIZACJA GODZ. 10:55

Ok. godz. 10:50 na stacji Podkowa Leśna Główna - po stronie południowo-zachodniej na wysokości rozjazdów w tory postojowe - doszło do osunięcia się drzewa z kompleksu parkowego. Drzewo uszkodziło sieć trakcyjną rozwieszoną nad torami w kierunku Warszawy oraz Grodziska Mazowieckiego / Milanówka oraz sieć 15 kV zasilającą podstacje trakcyjne.

Do czasu usunięcia drzewa ruch pociągów w obrębie stacji Podkowa Leśna Główna w obydwu kierunkach pozostaje wstrzymany. Na czas usuwania drzewa będzie niezbędne wyłaczenie napięcia w sieci trakcyjnej w obrębie stacji oraz na przyległych do stacji odcinkach. Ruch pociągów zostaje wstrzymany do odwołania na odcinku Grodzisk Mazowiecki Radońska - Komorów.


Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, że ok. godz. 9:50 w związku z silnym podmuchem wiatru nastąpiło uszkodzenie ogrodzenia terenu zarządzanego przez podmiot niezależny od spółki WKD, sąsiadującego z torem nr 2 linii kolejowej WKD na wysokości peronu przystanku osobowego "Warszawa Zachodnia WKD".

W wyniku uszkodzenia, o którym mowa powyżej elementy ogrodzenia na długości ok. 50 metrów opadły na tor nr 2 linii kolejowej WKD.

W związku z powyższym do czasu usunięcia elementów ogrodzenia z toru nr 2 ruch pociągów na szlaku Komorów - Warszawa Śródmieście WKD zostaje wstrzymany do odwołania.

W czasie usuwania elementów z toru nr 2 ruch pociągów na szlaku Komorów - Warszawa Śródmieście WKD będzie prowadzony w obu kierunkach wahadłowo wyłącznie po czynnym torze nr 1 (tor prawy w kierunku Grodziska Mazowieckiego). Częstotliwość kursowania pociągów w jednym kierunku ruchu (w kierunku Warszawy lub w kierunku Podkowy Leśnej) na ww. szlaku wyniesie ok. 70 minut.

Za wszelkie utrudnienia w podróżowaniu serdecznie przepraszamy.

23. Piknik Naukowy pod hasłem „My i maszyny”

11 maja br. na PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wydarzenie wstęp jest wolny.

– Jesteśmy cywilizacją maszyn. Skomplikowany most, stojący kilka kilometrów w górę Wisły od PGE Narodowego, to maszyna. Procesor w smartfonie albo rozruszniku serca któregoś z naszych piknikowych gości to też maszyna – mówi prof. Łukasz A. Turski, jeden z inicjatorów i pomysłodawców wydarzenia. – W czasie Pikniku przyjrzymy się im naprawdę z bliska, zajrzymy do ich świata.  

Od wieków żyjemy w symbiozie z maszynami. Nauczyliśmy się je tworzyć, wykorzystywać, ulepszać, dbać o nie, bo nie wyobrażamy już sobie funkcjonowania bez nich. Jak dalece zmieniają nasze życie? Czym jest sztuczna inteligencja? Czy maszyny myślą sprawniej niż ludzie? Na ile to one zależne są od nas, a na ile my zależymy od nich? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań będzie można znaleźć podczas 23. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 11 maja br. w godz. 11.00 – 20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp oczywiście wolny.                                             

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie popularnonaukowa impreza plenerowa, podczas której zaplanowano prawie 1000 pokazów, przygotowanych przez ok. 200 instytucji z kraju i ze świata.  W tym roku przestrzeń podzielona została na 7 stref tematycznych.

Strefa Przyszłości to wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie. Będzie tu można spotkać wiele robotów, zajrzeć do świata wirtualnej rzeczywistości, sterować łazikiem marsjańskim i przejść po nowoczesnej, zwijanej kładce dla pieszych.

Strefa Zdrowia to kompendium wiedzy o współczesnej medycynie. Znajdzie się w niej wiele okazji, by wcielić się w lekarzy i spróbować przeprowadzić symulowane operacje. Goście Pikniku obejrzą nowoczesny sprzęt medyczny i poznają możliwości profilaktyki różnych schorzeń.

Zrób to sam to strefa dla wszystkich, którzy lubią tworzyć i konstruować. Tutaj zbudują własnego robota R2D2, satelitę w puszce, uszyją szalik ze ścinków. Zobaczą też gigantyczną drukarkę 3D, przespacerują się Galerią Figur Stalowych i zagrają na organach z rur PCV.

Strefa Rodziny to królestwo najmłodszych. Czeka tu na nich wiele robotów, zadań sportowych, a także mechaniczne dinozaury mówiące ludzkim głosem. Będzie tu też można odpocząć w cieniu drzew, zrelaksować się i coś przekąsić.

Strefa Cywilizacji da możliwość spotkania z bardziej humanistyczną stroną nauki. To podróż zarówno w odległe miejsca, jak i czasy. Na odkrycie czekają kultury Wschodu i dawne wynalazki, które zmieniły świat. Goście dokonają archeologicznych odkryć i zagrają w azjatyckie gry.

Strefa Kultowych Eksperymentów zapewni widowiskowe pokazy i najbardziej znane doświadczenia, które kochają wszyscy. Tutaj będzie okazja, by wycisnąć prąd z ogórka, zagrać na laserowej harfie i zrobić efektownego slime’a.

Strefa Gości Zagranicznych pozwoli poznać dokonania naukowców z różnych krajów. W tym kulturowym tyglu znajdą się wynalazki z Czechosłowacji, nowoczesne roboty oraz mechanizmy opisane przez XII-wiecznego arabskiego inżyniera.

Dla kogo jest Piknik Naukowy? Dla wszystkich, którzy interesują się nauką i chcą zobaczyć ją z bliska. Ale także dla tych, którzy fascynacji odkryciami naukowymi jeszcze nie poczuli. Piknikowe doświadczenia mogą w nich zaszczepić tę pasję.

Jak co roku odwiedzający będą mogli odwiedzić także stanowisko Centrum Nauki Kopernik oraz przestrzeń Polskiego Radia, z których będą nadawane audycje „na żywo”. Będzie można spotkać się i porozmawiać z wieloma radiowymi gwiazdami. Emocje gwarantowane.

23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 11 maja 2019 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie.

Więcej informacji: www.pikniknaukowy.pl

UWAGA! Przerwa w dostępie do usługi systemu informacji pasażerskiej od dnia 15.04.2019

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, że w związku z zaistniałą z przyczyn niezależnych od spółki znaczną niestabilnością sygnału GPS umożliwiającego bieżące lokalizowanie położenia poszczególnych jednostek taboru kolejowego na linii WKD, od dnia 15.04.2019 występują utrudnienia w dostępie do usługi systemu dynamicznej informacji pasażerskiej na tablicach zlokalizowanych na peronach stacji i przystanków osobowych linii WKD. Większość kursów pociągów znajdujących się na trasie jest poprawnie identyfikowana przez system lokalizacji, natomiast dane na temat części kursów ulegają zakłóceniu, niezależnie od typu pojazdu, co może powodować na generowanie informacji o prognozowanych odjazdach z poszczególnych stacji i przystanków w zakresie znacznie odbiegającym od sytuacji rzeczywistej.

W związku z powyższym od dnia 15.04.2019 do odwołania informacje o przewidywanych odjazdach pociągów prezentowane na peronowych tablicach systemu informacji pasażerskiej w układzie wierszowym ulegają wyłączeniu i zostają zastąpione przez komunikat specjalny.

Informacje o obowiązującym rozkładzie jazdy pociągów są dostępne na plakatowych rozkładach jazdy zamieszczonych w gablotach i wiatach przystankowych.

Jednocześnie informujemy, że prowadzone są działania mające na celu możliwie najszybsze przywrócenie pełnego zakresu prezentowanej informacji na tablicach.

Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Liczba przewiezionych pasażerów w I kwartale 2019 r.

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, iż w I kwartale 2019r. z przejazdów pociągami WKD skorzystało 2 250 237 pasażerów, tj. o 70 115 osób więcej, niż w analogicznym okresie 2018r., co stanowi 3,22% wzrost.

Powyższe przedstawia n/z zestawienie.

Liczba przewiezionych pasażerów WKD w 2018r. oraz 2019r.

liczba pasazerow  I  2019

Wzrost pasażerów na linii WKD w I kwartale 2019r. to efekt wzbogaconej od grudnia 2018r. oferty przewozowej o dodatkowe pociągi w porze popołudniowego szczytu komunikacyjnego w dni powszednie (13 obieg taboru), która w połączeniu z wysoką punktualnością i niezawodnością kursowania pociągów WKD w zdecydowanym stopniu przyczyniła się do osiągniętego rezultatu w przewozach pasażerskich.

Na uzyskany wynik wpływ miało także uatrakcyjnienie oferty taryfowej i biletowej kierowanej do poszczególnych grup podróżnych. W ciągu ubiegłego roku Spółka wprowadziła bezpłatny przewóz roweru w weekendy i święta, zniosła ograniczenia czasowe dla preferencyjnych przejazdów dla seniorów oraz wdrożyła nowe zasady podróżowania w ramach biletów miejskich na obszarze miast: Podkowy Leśnej i Pruszkowa

Nie bez znaczenia jest również właściwa polityka marketingowa Spółki oraz przedsięwzięcia inwestycyjne dotyczące taboru oraz zarządzanej infrastruktury.

Wypełnij PIT w Uczelni Łazarskiego - edycja VIII

plakat wypełnij PIT w Uczelni Łazarskiego

17 kwietnia 2019 roku Uczelnia Łazarskiego zaprasza na ósmą edycję akcji społecznej „Wypełnij PIT na Uczelni Łazarskiego”, której celem jest pomoc przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Referenci z Urzędu Skarbowego dzielnicy Warszawa- Mokotów będą udzielać porad finansowych w godzinach 11-18.

17 kwietnia 2019 r. na Uczelni Łazarskiego zlokalizowanej przy ulicy Świeradowskiej 43 (10 minut pieszo od stacji Metra Wilanowska) odbędzie się ósma edycja akcji „Wypełnij PIT na Uczelni Łazarskiego”. W godzinach 11.00-18.00 specjaliści z Urzędu Skarbowego Dzielnicy Warszawa- Mokotów będą pomagać zainteresowanym wypełnić roczne deklaracje podatkowe.

Celem akcji jest udzielenie bezpłatnych porad dotyczących prawidłowego i terminowego wypełnienia deklaracji PIT mieszkańcom Warszawy i okolicznych gmin, którzy potrzebują pomocy, a nie posiadają środków finansowych na skorzystanie doradztwa podatkowego.

Jak co roku, wykwalifikowani urzędnicy pomogą rozwiązać zawiłości podatkowe oraz udzielą szczegółowych wyjaśnień dotyczących m.in. korzystania z ulg podatkowych (ulgi na dzieci, rehabilitacyjnej, dla honorowych krwiodawców). Należy pamiętać o zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów koniecznych do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2018.
Uczestnicy wydarzenia będą też mogli uzyskać dodatkowe informacje związane
z przesyłaniem zeznań podatkowych PIT drogą elektroniczną (e-PIT) oraz przekazywaniem 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.
Podczas akcji dostępny będzie punkt przyjmowania zeznań podatkowych PIT za 2018 r. dla mieszkańców dzielnicy Warszawa- Mokotów.

Głównym sponsorem wydarzenia jest Uczelnia Łazarskiego, natomiast zaplecze merytoryczne przedsięwzięcia przy rozliczaniu podatku od osób fizycznych zapewnia Urząd Skarbowy Warszawa- Mokotów.

Patronat Honorowy nad akcją objął: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.
Główny Partner: Urząd Skarbowy Warszawa- Mokotów
Partnerzy Wspierający: Marlex Sp. z o.o., BARTEXPO, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Mazowieckie.
Patroni Medialni: Radio Plus, Kurier Południowy, Tygodnik „PASSA”.

Więcej informacji znajduje się na stornie internetowej Klubu Absolwenta Uczelni Łazarskiego- www.absolwenci.lazarski.edu.pl.