1. Uwaga! ZMIANA ROZKŁADU JAZDY W DNIACH 28-29.09.2019 (SOBOTA-NIEDZIELA). Szczegóły w AKTUALNOŚCIACH

2. Uwaga! Nowy rozkład jazdy pociągów WKD ważny od dnia 01.10.2019. Szczegóły w AKTUALNOŚCIACH

3. Uwaga! ZMIANA ROZKŁADU JAZDY W DNIACH 05-06.10.2019 (SOBOTA-NIEDZIELA). Szczegóły w AKTUALNOŚCIACH

Funkcjonowanie Izby Tradycji EKD/WKD w dniu 22.09.2019 (niedziela) podczas Dnia Transportu Publicznego w WKD

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. uprzejmie informuje, że w dniu 22.09.2019 (niedziela) Izba Tradycji EKD/WKD będzie czynna w tych samych godzinach, w których będzie odbywać się impreza plenerowa "Dzień Transportu Publicznego w WKD", zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z WKD, tj. od 13:15 do 17:30.

W związku z powyższym w dniu 22.09.2019 (niedziela) nie będą aktualne standardowe godziny otwarcia Izby Tradycji EKD/WKD w niedziele, tj. 11:30-14:30. Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem zapraszamy od godz. 13:15.

Wstęp do Izby Tradycji EKD/WKD w dniu 22.09.2019 (niedziela) jest bezpłatny.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z WKD - dzień 6: sobota, 21.09.2019 - Nowy kieszonkowy rozkład jazdy pociągów!

Szósty dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z WKD to rozpoczęcie wydawania nowego kieszonkowego rozkładu jazdy pociągów WKD uwzględniającego zmiany od dnia 1 października br. Rozkład kieszonkowy dostępny jest w nowej szacie graficznej, ale z zachowaniem dotychczasowego układu tabel z podziałem na dzień powszedni oraz dni wolne (sobota, niedziela, święto). Publikacja czeka na wszystkich zainteresowanych do pobrania w kasach biletowych WKD, ale tylko w sobotę, 21 września z dodatkowym słodkim upominkiem! Zapraszamy!

Zachęcamy ponadto do szczegółowego zapoznania się z nowym rozkładem jazdy obowiązującym od dnia 1 października br., który dostępny jest pod poniższym adresem:

Zobacz komunikat w sprawie nowego rozkładu jazdy pociągów WKD, obowiązującego od dnia 01.10.2019

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z WKD - dzień 5: piątek, 20.09.2019 - Prelekcja „15 lat Mazovii na szlaku WKD”

W piątym dniu Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z WKD zaprosiliśmy do udziału w trzeciej i zarazem ostatniej z cyklu prelekcji poświęconych historii i współczesności linii kolejowej EKD/WKD. Prelekcja połączona z panelem dyskusyjnym zatytułowanym „15 lat Mazovii na szlaku WKD – pomiędzy historią a współczesnością”, poświęcona historii elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN95, pierwszego współczesnego pojazdu na linii WKD, odbyła się w grodziskiej Mediatece.

Podczas wydarzenia, które miało charakter otwarty, dostępny dla wszystkich zainteresowanych, zaprezentowano historyczne aspekty budowy i eksploatacji pojazdu EN95-01 na linii WKD w latach 2004-2019. Poruszono ponadto zagadnienia związane z uwarunkowaniami projektowymi tego unikalnego pojazdu, wykonanymi naprawami i modernizacjami. Zgromadzony dotychczas bogaty materiał informacyjny i zdjęciowy uzupełniono o liczne ciekawostki i anegdoty. Wspomniano wreszcie o szerszym kontekście dla znaczenia i roli, jaką pojazd EN95 „Mazovia” odegrał w procesie usamorządowienia Warszawskiej Kolei Dojazdowej, trwającym od 2003 do 2007 roku.

Współorganizatorem prelekcji obok Warszawskiej Kolei Dojazdowej było Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD z Grodziska Mazowieckiego oraz Mediateka Grodzisk Mazowiecki, udostępniająca pomieszczenie niezbędne do jej przeprowadzenia.

Dzień bez samochodu w WKD - 22.09.2019 (niedziela) - na całej linii WKD przejazdy bezpłatne!

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. przypomina, że w dniu 22.09.2019 (niedziela) obowiązuje oferta specjalna "Dzień bez samochodu w WKD", w ramach której przejazdy wszystkimi pociągami uruchamianymi na linii WKD są bezpłatne, niezależnie od relacji i czasu podróży - bez konieczności posiadania jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego prawo do odbycia podróży. W przypadku podróży z rowerem/psem również do bezpłatnego przewozu roweru/psa. 

Oferta specjalna "Dzień bez samochodu w WKD" została wprowadzona w związku z przypadającym w dniu 22 września Europejskim Dniem bez Samochodu, kończącym Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

UWAGA! W ramach oferty specjalnej "Dzień bez samochodu w WKD" pasażerom, którzy skasują bilet jednorazowy na przejazd/przewóz lub pasażerom posiadającym zakupiony wcześniej bilet okresowy, zawierający w swoim okresie ważności dzień 22.09.2019 nie będzie przysługiwać zwrot środków finansowych.

Załącznik do Uchwały nr 49/2019 r. "Dzień bez samochodu w WKD"

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z WKD - dzień 4: czwartek, 19.09.2019 - Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Moja ekologiczna WuKaDka”

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Moja ekologiczna WuKaDka” to wydarzenie czwartego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z WKD.Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego za udział, pomysłowość, fantazję oraz trud włożony w przygotowanie ciekawych i różnorodnych technicznie prac. Spośród nadesłanych prac jury nagrodziło 7:

1 miejsce – Nikola lat 11

2 miejsce – Natalia lat 16

3 miejsce – Lena lat 9

Wyróżnienia

- Adrian lat 6

- Hanna lat 10

- Joanna lat 9

- Milena lat 9

Jury oceniając prace wzięło pod uwagę umiejętność doboru tematu, jakość wykonania oraz oryginalność pomysłu. Laureaci otrzymają upominki. O terminie wręczenia nagród zwycięzcy i osoby wyróżnione zostaną powiadomione telefonicznie lub mailowo.

Dziękujemy za udział w naszym konkursie!

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac, które uszeregowano według kolejności przyznanych miejsc i wyróżnień – począwszy od miejsca 1.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z WKD - dzień 3: środa, 18.09.2019 - Prelekcja "Śladami dawnych linii EKD/WKD"

Trzeci dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z WKD upłynął pod znakiem kolejnej prelekcji dotyczącej historii i współczesności linii kolejowej EKD/WKD. Tym razem zainteresowanych zagadnieniami z dziedziny rozwoju lokalnego transportu zbiorowego gościła Mediateka Grodzisk, w której o godz. 17:30 rozpoczął się wykład pt. „Śladami dawnych linii EKD/WKD”.

Podczas wydarzenia przedstawiono okoliczności i uwarunkowania dotyczące powstania, eksploatacji i likwidacji poszczególnych odcinków linii EKD/WKD, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką każdy z nich odegrał w kształtowaniu zagospodarowania okolicznych terenów. Przeanalizowano również skutki, jakie podjęte decyzje wywarły na najbliższe im okolice – w podziale na odcinki końcowe, które wiązały się ze skróceniem dotychczasowych relacji (Grodzisk Mazowiecki w 1966 r., Włochy w 1971 r., Milanówek w 1972 r.) oraz odcinki zawierające się pomiędzy wybranymi przystankami, warunkujące niejednokrotnie radykalną zmianę przebiegu linii (Warszawa w 1963 r. i 1974 r.).

Współorganizatorem prelekcji oprócz Warszawskiej Kolei Dojazdowej było również Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD z Grodziska Mazowieckiego, funkcjonujące m.in. przy Izbie Tradycji EKD/WKD oraz Mediateka Grodzisk Mazowiecki, udostępniająca miejsce niezbędne do jej przeprowadzenia.

Zobacz plakat wydarzenia (PDF)

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z WKD - dzień 2: wtorek, 17.09.2019 - Konkurs "Śladami EKD/WKD"

W drugim dniu Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu na antenie radia „Bogoria” rozegrany został konkurs pt. „Śladami EKD/WKD”. Zaprosiliśmy wszystkich słuchaczy do śledzenia lokalnych audycji i wzięcia udziału w wyzwaniu związanym z udzieleniem odpowiedzi na pytania o historię i teraźniejszość „Wukadki”.

Przygotowano łącznie 15 pytań w 5 zestawach:

Zestaw 1

1.

Rozwiń skrót: WKD

odp.: Warszawska Kolej Dojazdowa

2.

W którym roku została uruchomiona linia EKD?

(a) 1927

(b) 1940

odp.: (a) 1927

3.

Wymień nazwę 2 stacji/przystanków osobowych WKD

odp.: (przykładowo): Grodzisk Mazowiecki Radońska, Grodzisk Mazowiecki Piaskowa

Zestaw 2

1.

Czy spółka WKD należała kiedyś do struktur Polskich Kolei Państwowych?

odp.: tak

2.

Jak brzmiała nazwa spółki w latach 1922-1951 (skrót EKD)?

odp.: Elektryczne Koleje Dojazdowe

3.

W którym roku WKD wycofała z eksploatacji pojazdy EN94?

(a) 1999

(b) 2016

odp.: (b) 2016

Zestaw 3

1.

WKD jest spółką:

(a) państwową

(b) samorządową

odp.: (b) samorządową

2.

W którym roku wycofano z eksploatacji pojazdy produkcji angielskiej?

(a) 1972

(b) 1990

odp.: (a) 1972

3.

Czy pociągi WKD przejeżdżają przez stację „Brwinów”?

odp.: nie

Zestaw 4

1.

W którym roku pierwszy nowoczesny pojazd EN95 (potocznie: „Perełka”) został dostarczony do WKD?

(a) 2004

(b) 2012

odp.: (a) 2004

2.

Ile stacji/przystanków osobowych znajduje się na linii WKD (można pomylić się o 5)?

odp.: 28 stacji/przystanków osobowych

3.

Jak potocznie nazywany jest pojazd produkcji angielskiej (najstarszy wagon pozostający w dyspozycji WKD)?

odp.: Babcia/Babunia/Angielka

Zestaw 5:

1.

Przy udziale jakich funduszy zostało zakupionych 6 pojazdów serii EN100?

(a) szwajcarskich

(b) unijnych

odp.: (a) szwajcarskich

2.

Jakie imię wybrali podróżni dla maskotki WKD – wiewiórki?

(a) Szynuś

(b) Wukadka

odp.: (b) Wukadka

3.

Czy kiedykolwiek linia WKD/WKD sięgała do stacji PKP w Milanówku?

odp.: tak

Na zwycięskich słuchaczy, którzy zdołali poprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania, czekały specjalne zestawy upominków firmowych WKD, zaś dla pozostałych uczestników, którym poszczęściło się nieco mniej, przygotowano nagrody pocieszenia – drobne pamiątki, również związane z kolejką.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z WKD rozpoczęty - poniedziałek, 16.09.2019

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. przyłączyła się do tegorocznej kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), który obchodzony jest w dniach 16.09-22.09 (od poniedziałku do niedzieli włącznie). W ramach kampanii ETZT dla swoich pasażerów WKD przygotowała wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji, w tym kończący tydzień piknik na terenie siedziby spółki.

Zapraszamy do śledzenia aktualizowanych na bieżąco informacji z kolejnych wydarzeń ETZT.

W pierwszym dniu ETZT, tj. w poniedziałek, w godzinach od 9 do 14 na pasażerów korzystających z usług WKD na wybranych stacjach i przystankach osobowych czekała zdrowa niespodzianka w postaci pysznych, soczystych, czerwonych, polskich jabłek. Zdrowa przekąska miała za zadanie umilić rozpoczęcie bądź zakończenie podróży z wykorzystaniem ekologicznych i przyjaznych dla środowiska naturalnego środków kolejowego transportu zbiorowego. Upominek wraz z dołączoną informacją o prowadzonej w ramach ETZT kampanii na rzecz promowania zrównoważonych form mobilności oczekiwał na podróżnych na stacjach i przystankach w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Radońskiej, w Podkowie Leśnej Głównej, Komorowie, Pruszkowie i Milanówku.

– Przyłączając się do kampanii ETZT chcemy podkreślić szczególną rolę, jaką mają do odegrania środki kolejowego transportu zbiorowego, w promowaniu korzyści wynikających z rozwoju zrównoważonych form mobilności. Korzyści te, na których osiągnięcie istotny wpływ ma również kolej WKD, obejmują m.in. pozytywny wpływ na środowisko naturalne, oszczędność czasu, poprawę zdrowia mieszkańców czy wreszcie poprawę bezpieczeństwa ruchu – mówi Tomasz Tretter, Członek Zarządu WKD.

Tego samego dnia, w godz. 18:00-20:00 w Warszawie, w jednej z placówek Wolskiego Centrum Kultury, odbyła się pierwsza z cyklu trzech zaplanowanych prelekcji poświęconych historii i współczesności szynowego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji warszawskiej. Wykład pt. „Pierwsze projekty elektryfikacji Warszawskiego Węzła Kolejowego” poprowadził prof. dr hab. Zbigniew Tucholski z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Podczas prelekcji zgromadzeni słuchacze mieli możliwość zapoznania się z wieloma niezwykle ciekawymi informacjami oraz unikatowymi planami i schematami budowy linii kolejowych o trakcji elektrycznej, przygotowywanymi na długo przed wybuchem I wojny światowej, a tym samym na długo przed oddaniem do eksploatacji w 1927 roku pierwszej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, normalnotorowej linii kolei elektrycznej Warszawa – Grodzisk. Wśród przedstawionych zamierzeń szczególną uwagę warto zwrócić na projekt budowy linii warszawsko-kaliskiej czy plan rozwoju sieci linii kolejek dojazdowych przygotowywany na wzór powstałych nieco wcześniej Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych (ŁWEKD).

Współorganizatorem prelekcji oprócz Warszawskiej Kolei Dojazdowej było również Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD z Grodziska Mazowieckiego, funkcjonujące m.in. przy Izbie Tradycji EKD/WKD.

Utrudnienia na linii w dniu 17.09.2019 r. (ZAKOŃCZONE)

AKTUALIZACJA GODZ. 07:25:

Utrudnienia zakończone.


AKTUALIZACJA GODZ. 06:50:

Pociąg nr 302 w relacji Podkowa Leśna Główna (6:55) - Warszawa Śródmieście WKD (7:36) odjedzie z opóźnieniem około 15 minut. 


 Warszawska Kolej Dojazdowa informuje, że z powodu usterki taboru na stacji Warszawa Śródmieście WKD pociąg  nr 203 w relacji Warszawa Śródmieście WKD (5:50) - Milanówek Grudów (6:38) przybędzie z opóźniemiem około 25 minut. Pociąg nr 303 w relacji Warszawa Śródmieście WKD (6:05) - Podkowa Leśna Główna (6:46) w dniu dzisiejszym został odwołany.

Liczba przewiezionych pasażerów za 8 miesięcy 2019 r.

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. po raz kolejny może pochwalić się dobrymi wynikami przewozowymi.
W ciągu ośmiu miesięcy 2019r. z przejazdów pociągami WKD skorzystało 5 778 729 pasażerów, tj. o 155 747 osób więcej, niż w analogicznym okresie 2018r., co stanowi 2,77% wzrost.

Powyższe przedstawia n/z zestawienie.

 liczba przewiezionych pasazerow 8 miesiecy 2019

Wzrost pasażerów na linii WKD to efekt rozbudowy od grudnia 2018r. oferty przewozowej o dodatkowe pociągi w porze popołudniowego szczytu komunikacyjnego w dni powszednie (13 obieg taboru), który w połączeniu z wysoką niezawodnością kursowania pociągów WKD w zdecydowanym stopniu przyczynił się do osiągniętego rezultatu w przewozach pasażerskich.

Na uzyskany wynik wpływ miała także wysoka punktualność pociągów WKD. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Urząd Transportu Kolejowego, w II kwartale 2019 roku spółka WKD była najpunktualniejszym przewoźnikiem pasażerskim w kraju, uzyskując bardzo wysoki – bo aż 99,68% wskaźnik punktualności.  

Nie bez znaczenia było również uatrakcyjnienie oferty taryfowej i biletowej kierowanej do poszczególnych grup podróżnych, tj. zniesienie ograniczenia czasowego dla preferencyjnych przejazdów dla seniorów, wprowadzenie bezpłatnego przewozu roweru i psa w weekendy i święta oraz wdrożenie nowych zasad podróżowania w ramach biletów miejskich na obszarze miast: Podkowy Leśnej i Pruszkowa.