Dzień bez samochodu w WKD i impreza plenerowa w ramach Dni Transportu Publicznego za nami – czym Gości przywitała „Wukadka”?

22 września już za nami. Tego dnia Warszawska Kolej Dojazdowa przyłączając się do inicjatywy promocji i propagowania transportu zbiorowego w ramach Dni Transportu Publicznego otworzyła bramy swojej siedziby w Grodzisku Mazowieckim dla wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z pracą przedsiębiorstwa „od kuchni”. Przygotowane działania w szczególny sposób ukierunkowano na najmłodszych uczestników imprezy. Dojazd oraz powrót na miejsce imprezy zapewniły pociągi WKD, którymi przez cały dzień można było podróżować bezpłatnie, bez żadnych dodatkowych dokumentów. Umożliwiła to specjalna oferta „Dzień bez samochodu w WKD”, wprowadzona w związku z przypadającym równocześnie Europejskim Dniem bez Samochodu.

Punktualnie o godz. 13:15 na stację Grodzisk Mazowiecki Radońska dojechał rejsowy pociąg z Warszawy, który przywiózł pierwszych Gości na otwarcie imprezy plenerowej. Na pasażerów wspomnianego, jak i kolejnych przybywających co godzinę pociągów czekali już pracownicy WKD oraz liczne przygotowane atrakcje: prezentacja taboru historycznego, liniowego oraz technicznego, hala przeglądowo-naprawcza z wystawą elementów konstrukcji i wyposażenia pociągów, stoisko z materiałami informacyjno-promocyjnymi, prezentacje zdjęć i informacji na temat współczesnej oraz historycznej działalności przedsiębiorstwa. Największym zainteresowaniem cieszyły się kultowe pojazdy historyczne WKD: angielski wagon silnikowy serii EN80 oraz zespół trakcyjny serii EN94. W hali przeglądowo-naprawczej po raz pierwszy dla zwiedzających zaprezentowano zachowany dla celów historycznych pulpit maszynisty z pojazdu EN94 – w wersji z końcowego okresu eksploatacji tej serii. Pieczołowicie i drobiazgowo odtworzone detale wraz z zabudowaniem całości konstrukcji odbyło się dzięki staraniom pracowników wydziału napraw i utrzymania taboru WKD.

Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano liczne atrakcje i konkursy, takie jak: malowanie wspólnego obrazu o kolejce, konkurs rysunkowy, konkurs wiedzy o WKD, monidła z kolejką, fotobudkę oraz zabawy manualne i ruchowe na powietrzu. Ponadto o swojej pracy, jak również o wszelkich kwestiach związanych z bezpieczeństwem, opowiedzieli przedstawiciele przybyli z jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji z Grodziska Mazowieckiego. Zaprezentowali również sprzęt gaśniczy oraz wozy bojowe.

Na zwiedzających czekała również Izba Tradycji EKD/WKD im. Tadeusza Gawrońskiego, wieloletniego pracownika kolejki oraz pomysłodawcy stworzenia placówki, w której gromadzone skrupulatnie zbiory mogłyby zostać udostępnione dla szerszej publiczności. W przeddzień imprezy minęła 10. rocznica nadania Izbie Tradycji imienia zasłużonego dla WKD kolejarza. Wśród licznych zdjęć, grafik, instrukcji, rozkładów jazdy czy przedmiotów wyposażenia pojazdów oraz elementów infrastruktury na Gości oczekiwały makiety kolejowe z ruchomymi modelami oraz pokazy prezentacji i filmów na temat kolejki EKD/WKD. Wszyscy uczestnicy imprezy mogli ponadto zaopatrzyć się w specjalny okolicznościowy bilet, który pracownicy „Wukadki” podbijali dedykowanym stemplem.

Dla wszystkich przybyłych Gości tuż po otwarciu imprezy zaserwowano gorącą grochówkę, natomiast na najmłodszych w trakcie zmagań konkursowych czekał specjalnie przygotowany tort.

Dziękujemy wszystkim za liczny udział oraz dobrą zabawę w imprezie plenerowej zorganizowanej w ramach Dni Transportu Publicznego! Zapraszamy do korzystania z usług transportu zbiorowego i zapoznawania się z jego ofertą!

Galeria zdjęć z imprezy plenerowej: