Dzień Pamięci Więźniów Obozu DULAG 121 i Niosących Im Pomoc z udziałem WKD

30 września 2018 r. o godz. 13:20 ze stacji Warszawa Śródmieście WKD do Tworek wyruszył pociąg, w którym nasi pasażerowie mogli na własne oczy zobaczyć fragment historii związanej z Powstaniem Warszawskim ’44 i przenieść się choć na chwilę w czasy tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej.

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. kolejny raz przyłączyła się do udziału w uroczystościach Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc, nad którymi Patronat Narodowy objął Prezydent RP Andrzeja Duda. Wydarzenia upamiętniające tragiczne losy więźniów obozu Dulag 121 rozpoczęły się w Warszawie Mszą Św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, w której uczestniczyła również reprezentacja Spółki WKD wraz z pocztem sztandarowym.

Kolejnym bardzo istotnym wydarzeniem w ramach programu uroczystości był III Marsz upamiętniający tragiczne wydarzenia będące udziałem ludności Warszawy z czasów II Wojny Światowej. Inscenizacje historyczne segregacji więźniów w obozie Dulag 121 odbyły się w pruszkowskim Muzeum Dulag 121 pod Pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”. Reprezentacja Spółki WKD brała czynny udział w rekonstrukcji wydarzeń wraz z licznymi grupami rekonstrukcyjnymi z całej Polski, m.in.: GRH Ludności Cywilnej Warszawa – Mława, GRH Dzieci Mokotowa, GRH Bastion Grohlman i wiele innych. W ramach oficjalnej części wydarzenia, odbył się również uroczysty apel Pamięci przy udziale reprezentacji Wojska Polskiego, zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia urzędowych delegacji a wszystko zostało uwieńczone złożeniem kwiatów pod pomnikiem.

Organizatorzy uroczystości – Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski i Fundacja Edukacji Historycznej, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zadbali o każdy szczegół uczczenia ofiar i osób, które doświadczyły tragedii w obozie przejściowym Dulag. Zaznaczyć należy, że wydarzenia te są bardzo ważne dla historii Polski ale również łączą się z doświadczeniami byłych pracowników Elektrycznych Kolei Dojazdowych (EKD), którzy pomagali w 1944 r. ratować ludność cywilną wygnaną z Warszawy do obozu Dulag, za co po dziś dzień oddajemy hołd ich pamięci i ich heroicznym czynom oraz odwadze.

Zarząd Spółki WKD wraz z pracownikami i organizatorami uroczystości chciał poprzez udział w tak doniosłym wydarzeniu upamiętnić tragedię, jaka miała miejsce między sierpniem a październikiem 1944 r., oddać hołd mieszkańcom stolicy, którzy w masowych egzekucjach i bombardowaniach stracili życie oraz swoich najbliższych, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego a potem grabionego, burzonego i palonego przez okupanta miasta.

Pamiętać należy, że ok. 650 tysięcy osób, trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Wypędzani ze swoich domów, zabierali ze sobą przeważnie tylko to co było pod ręką. Wygłodzeni i przerażeni, niepewni swego jutra byli gnani przez płonące miasto. Po długim, wykańczającym marszu docierali do obozu w Pruszkowie, gdzie w skrajnie trudnych warunkach czekali na selekcję, podczas której  decydowano o ich dalszych losach. 150 tysięcy z nich trafiło na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. 350 tysięcy osób, uznanych za niezdolnych do pracy, zostało skazanych na tułaczkę po terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie ich przetrwanie zależało od pomocy ze strony mieszkańców miast i wsi udręczonych trwającą 5 lat okupacją. 60 tysięcy więźniów obozu przejściowego w Pruszkowie zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych. W tym trudnym czasie z ofiarną pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób udzielało wówczas wsparcia więźniom, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami. Dzięki nim z obozu w Pruszkowie udało się wyprowadzić – legalnie lub nielegalnie – około 100 tysięcy osób (podano za: http://dulag121.pl/)

Galeria zdjęć: