Aktualne zasady i ograniczenia związane z koronawirusem (aktualizacja od 18 maja) - szczegóły w AKTUALNOŚCIACH.

Jak przebiegła Noc Muzeów 2019 w Izbie Tradycji EKD/WKD?

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. po raz kolejny przyłączyła się do organizowanej co roku Nocy Muzeów, udostępniając dla zwiedzających zbiory Izby Tradycji EKD/WKD wraz z zabytkowym (i nie tylko) taborem kolejowym od wczesnego popołudnia aż do późnych godzin wieczornych. W sobotę, 18 maja, od godz. 16:00 do 23:00 wszyscy zainteresowani historią kolejki, jak również jej teraźniejszością i przyszłością – zarówno starsi, jak i najmłodsi – mogli zapoznać się z bogatym materiałem historycznym oraz skorzystać z fachowej wiedzy opiekunów ekspozycji i pasjonatów kolejnictwa, zrzeszonych m.in. w Stowarzyszeniu Klub Miłośników EKD/WKD.

Wystawa eksponatów i pamiątek związanych z EKD/WKD w ramach tegorocznej edycji wpisała się w motyw przewodni grodziskiej Nocy Muzeów, odbywającej się pod hasłem „Wielcy artyści, wielkie dzieła”. W pomieszczeniach Izby Tradycji EKD/WKD na zwiedzających czekała prezentacja reprodukcji prac malarskich Szczepana Brozycha, nazywanego „grodziskim Canaletto”. W jego bogatej twórczości nie zabrakło również scen z codziennego życia miasta, przedstawiających m.in. pociągi „wukadki” przemierzające uliczki jego centrum.

Na starszych i młodszych zwiedzających czekały liczne atrakcje, jak m.in. makiety kolejowe z ruchomymi modelami, odrestaurowany pulpit sterowniczy pojazdu kolejowego, czy możliwość zajęcia fotela maszynisty za sterami historycznego wagonu angielskiego serii EN80, kultowego zespołu trakcyjnego serii EN94 oraz zespołu trakcyjnego serii EN95. Najmłodsi goście mogli liczyć na symboliczny upominek.

Zainteresowanie ekspozycją było większe niż w ubiegłorocznej edycji Nocy Muzeów, premierowej dla Izby Tradycji. W ciągu okresu czasu, w którym Izba Tradycji EKD/WKD została udostępniona, odwiedziło ją blisko 500 osób, o połowę więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Serdecznie dziękujemy wszystkim zwiedzającym za tak liczne przybycie oraz zapraszamy ponownie!

Zobacz galerię zdjęć z Nocy Muzeów w Izbie Tradycji EKD/WKD: