Aktualne zasady i ograniczenia związane z koronawirusem (aktualizacja od 26 czerwca) - szczegóły w AKTUALNOŚCIACH.

Regaty o puchar WuKaDki z okazji 20-lecia działalności spółki WKD

Na jeziorze Kisiajno odbyły się regaty z okazji 20-lecia działalności spółki Warszawska Kolej Dojazdowa. Rywalizacja była zacięta a pogoda sprzyjała żeglarskim zmaganiom i pozwoliła cieszyć się otaczającą naturą w sportowej atmosferze.

W dniach 23-26.09.2021 r. nad jeziorem Kisiajno w okolicach Giżycka odbyły się regaty o puchar WuKaDki. Regaty zostały zorganizowane wspólnie z Grodziskim Klubem Żeglarskim „Czysty Wiatr” z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy działalności spółki WKD. Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. samodzielną działalność gospodarczą rozpoczęła 1 lipca 2001 roku. Był to pierwszy etap przekształceń własnościowych, który zakończył się usamorządowieniem Spółki.

W pięknych okolicznościach przyrody, wśród urokliwych mazurskich jezior, w sportowej rywalizacji wzięło udział 11 zespołów żeglarskich. Dwie załogi reprezentowały WuKaDkę, jedna Koszalin a pozostałe składały się z członków Klubu Żeglarskiego „Czysty Wiatr" i sympatyków żeglarstwa wywodzących się z lokalnych gmin położonych wzdłuż linii WKD.

- Rocznica 20- lecia działalności Spółki to dobra okazja do żeglarskiego spotkania. Dziękuję wszystkim załogom za sportowe współzawodnictwo i przyjacielską atmosferę. Cieszę się, że WuKaDka wspólnie z Grodziskim Klubem Żeglarskim „Czysty Wiatr” upamiętniła w ten sposób rocznicę powstania spółki WKD. – powiedział Tomasz Tretter, Członek Zarządu WKD.

Rywalizacja pomiędzy załogami była zacięta ale z zachowaniem zasady fair play. Pogoda sprzyjała żeglarskim zawodom i pozwoliła na sportowo uczcić 20-lecie działalności spółki WKD. Wieczorem, po pełnych emocji zmaganiach pod żaglami, wszyscy biorący udział w regatach mieli okazję usiąść przy ognisku, porozmawiać i przy dźwiękach gitary wspólnie pośpiewać szanty.

Izba Tradycji EKD/WKD zamknięta w dniach 03.10.2021 r. oraz 24.10.2021 r.

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. uprzejmie informuje, iż w dniach 03.10.2021r. (niedziela) oraz 24.10.2021r. (niedziela) Izba Tradycji EKD/WKD będzie nieczynna.  

Ponadto w dniu 6 października 2021 r. Izba Tradycji EKD/WKD będzie czynna w godzinach 9:00 - 11:00.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

WuKaDka wspiera działania UTK podejmowane w ramach kampanii pn. „Kolejowe ABC”

Podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO odbyła się uroczysta inauguracja II edycji kampanii „Kolejowe ABC”, której organizatorem jest Urząd Transportu Kolejowego. Warszawska Kolej Dojazdowa jest jednym z przewoźników kolejowych zaproszonych do współpracy w ramach tego projektu.

W dniu 23.09.2021 w trakcie targów TRAKO odbyła się konferencja poświęcona rozpoczęciu drugiej już edycji kampanii edukacyjnej „Kolejowe ABC”, której pomysłodawcą jest Urząd Transportu Kolejowego. W trakcie wydarzenia odbyło się uroczyste podpisanie przez Ignacego Górę – Prezesa UTK umów o współpracy w zakresie promowania bezpieczeństwa na obszarze kolejowym z przedstawicielami rynku kolejowego. Wśród interesariuszy zaproszonych do projektu była również Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. Ze strony WKD umowę podpisywali: Michał Panfil – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny oraz Jolanta Dałek – Członek Zarządu, Dyrektor ds. Ekonomiczno-Finansowych.

- Podnoszenie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań na terenie kolejowym wśród podróżnych jest bardzo ważne. Dlatego też z nieukrywaną przyjemnością Warszawska Kolej Dojazdowa przyjęła zaproszenie do współpracy w ramach kampanii „Kolejowe ABC”. Spółka jest również w trakcie realizacji kampanii społeczno-informacyjnej pn. „Twoja Bezpieczna Wukadka”, której celem jest przypomnienie o prawidłowych zachowaniach podczas przekraczania przejazdów kolejowych oraz korzystania z transportu kolejowego. Liczymy, że wspólne działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na kolei. – powiedział Michał Panfil, Prezes Zarządu WKD.

Kampania pn. „Kolejowe ABC” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego jest ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną z zakresu bezpieczeństwa na terenie kolejowym skierowaną do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Działania w ramach projektu prowadzone są dwutorowo. Pierwszym rodzajem działań są zajęcia edukacyjne realizowane w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie całej Polski. Drugim rodzajem działań jest informacyjno-edukacyjna kampania medialna na rzecz poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa pasażerów. Urząd Transportu Kolejowego realizuje kampanię pn. „Kolejowe ABC” od 1 stycznia 2017 r. Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć pod adresem: https://kolejoweabc.pl/.

 

W dniu 19 września br. WuKaDka wspólnie ze Stowarzyszeniem Klub Miłośników EKD/WKD zorganizowała Dzień Otwarty na terenie lokomotywowni w Grodzisku Mazowieckim

W dniu 19 września br. Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. wspólnie ze Stowarzyszeniem Klub Miłośników EKD/WKD zorganizowała Dzień Otwarty na terenie lokomotywowni w Grodzisku Mazowieckim. W godzinach 11:30-16:00 wszyscy zainteresowani historią i współczesnością "WuKaDki" mieli możliwość zwiedzenia zabytkowej hali przeglądowo-naprawczej EKD, w której zlokalizowano dwa pojazdy historyczne spółki - wagon angielski EN80-16 oraz elektryczny zespół trakcyjny EN94-40. Ponadto w świeżo odrestaurowanym obiekcie można było zobaczyć repliki riksz oraz obyć nimi sentymentalną przejażdżkę po terenie hali. Dodatkowym smaczkiem dla miłośników historii transportu kolejowego okazała się replika przystanku EKD z lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku, a także symulator działania hamulca Oerlikon, który odzwierciedlał działanie tego elementu sterowania
w pojazdach serii EN94. 

Kolejnymi atrakcjami Dnia Otwartego była prezentacja współczesnego taboru kolejowego eksploatowanego przez spółkę Warszawska Kolej Dojazdowa. Do dyspozycji zwiedzających czekały przedstawiciele pojazdów serii EN97 oraz EN100, które zostały dostarczone w ostatnich latach odpowiednio przez Pese Bydgoszcz i Newag Nowy Sącz w łącznej liczbie 20 sztuk. Każdy z gości mógł zajrzeć do przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny maszynisty, gdzie pracownicy WKD oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Klub Miłośników EKD/WKD przybliżali tajniki techniki prowadzenia pojazdów szynowych. 

Ostatnim punktem obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Grodzisku Mazowieckim była Izba Tradycji EKD/WKD im. Tadeusza Gawrońskiego, która w reżimie sanitarnym czekała na zwiedzających. Wewnątrz wszyscy zainteresowani podziwiali obecnie prezentowaną wystawę tematyczną o historii EKD/WKD wzbogaconą o liczne eksponaty i pamiątki takie jak: zdjęcia i dokumenty związane z działalnością EKD/WKD, bilety, akcesoria pojazdów szynowych, przedmioty wyposażenia technicznego, modele taboru czy makiety stacji i budynków. 

W zorganizowanym wydarzeniu wzięło udział około 300 osób z Grodziska i miejscowości zlokalizowanych na trasie linii kolejowej nr 47 i 48 (Grodzisk Mazowiecki Radońska - Warszawa Śródmieście WKD /Milanówek Grudów - Podkowa Leśna Główna). 

Dziękujemy, że byliście Państwo z nami. 

 

Ważność legitymacji studenckich, doktoranta oraz służbowej nauczyciela akademickiego

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, iż w związku z wejściem w życie z dniem 15 sierpnia 2021 r. rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia    10 sierpnia 2021 r. uchylającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1464):

  • legitymacje studenckie,
  • legitymacje służbowe nauczycieli akademickich,
  • legitymacje doktoranta,

pozostają ważne przez 60 dni od dnia uchylenia rozporządzenia, tj. do 14 października 2021 r. Od 15 października br. konieczne będzie posiadanie na legitymacjach nowego hologramu potwierdzającego status studenta lub doktoranta w danym semestrze bieżącego roku akademickiego.

NA PRZEJAZDACH DROGOWO-KOLEJOWYCH WŁĄCZ MYŚLENIE I BĄDŹ BEZPIECZNY

Warszawska Kolej Dojazdowa od maja tego roku prowadzi kampanię pn. "Twoja bezpieczna WuKaDka". Kampania przypomina zmotoryzowanym, rowerzystom i pieszym o  prawidłowych zachowaniach podczas  przekraczania przejazdów kolejowych oraz o zagrożeniach życia i zdrowia do których może dojść w tych miejscach. Niestety, pośpiech, brawura, nieuwaga nadal dominują nad rozsądkiem. Dlatego mówimy BĄDŹ UWAŻNY NA PRZEJAZDACH KOLEJOWYCH, WŁĄCZ MYŚLENIE.

Warszawska Kolej Dojazdowa utrzymuje infrastrukturę w najlepszym stanie technicznym aby zapewnić bezpieczne warunki podróży zarówno dla uczestników ruchu drogowego jak i pasażerów WKD. Nasze działania zostały dostrzeżone przez Urząd Transportu Kolejowego, czego świadectwem było przyznanie w 2018 r. nagrody w konkursie „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” za przedsięwzięcia na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych WKD. Ponadto Warszawska Kolej Dojazdowa w ramach prowadzonej kampanii „Twoja bezpieczna Wukadka” przypomina o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i mówi „STOP” brawurze oraz łamaniu przepisów na przejazdach i przejściach kolejowych. Warto podkreślić, że w tym roku przejazdy kolejowe znajdujące się na linii WKD zostaną podłączone bezpośrednio do systemu numeru alarmowego 112. Na krzyżach św. Krzysztofa zlokalizowanych przy przejazdach zostaną zamieszczone żółte naklejki z numerem alarmowym pod który będzie można zgłosić niebezpieczne zdarzenie.

- Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że to pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku są najgroźniejszymi zabójcami na torach. Dlatego też kampanią "Twoja bezpieczna WuKaDka" zachęcamy do bezpiecznych zachowań na przejazdach kolejowych. – powiedział Tomasz Tretter, Członek Zarządu WKD.

Na obszarze kolejowym jednymi z najbardziej niebezpiecznych miejsc są przejazdy kolejowo-drogowe. To na nich najczęściej dochodzi do wypadków, które z reguły mają tragiczne następstwa.Ich uczestnicy wskutek odniesionych obrażeń niestety ponoszą śmierć albo doznają ciężkich obrażeń, wymagających długotrwałego i często kosztownego leczenia. Od stworzenia odpowiednich warunków przewozowych ale przede wszystkim od zachowania uczestników ruchu drogowego zależy czy bezpiecznie i punktualnie wszyscy podróżujący dotrą do celu. Choć od lat wiele zostało powiedziane na ten temat nadal są tacy, którzy ignorują migający czerwonym światłem sygnalizator przed przejazdem kolejowo-drogowym, sądząc, że jest to tylko sygnał ostrzegawczy, a nie kategoryczny zakaz wjazdu na tory. Nadal znajdują się też tacy, którzy uważają, że przejechanie slalomem między opuszczonymi rogatkami to przejaw sprytu i oszczędność czasu, a nie skrajnej głupoty i igranie ze śmiercią. Statystyki są bezlitosne, wypadki na przejazdach kończą się w szpitalu a 3 z 5 osób w Polsce ginie w zderzeniu z pociągiem.

Pamiętajmy, że najlepszą tarczą chroniącą kierowców i pieszych przed nieszczęściem jest odpowiedzialność, rozsądek i dobre decyzje – zgodne z przepisami prawa, które dają szansę na zdrowie i długie życie.

Kierowco, włącz myślenie! - dzięki temu Ty i inni podróżujący będą bezpieczni.

NAGRODA KBwrzesień 2021 TBW 002

 

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego spotu informacyjnego przygotowanego w ramach kampanii "Twoja bezpieczna Wukadka"

Link do naszego kanału Youtube poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=bMDCvNk5TmY

Zapraszamy również do posłuchania audycji, która emitowana była na antenie radia Bogoria w dniu 17.09.2021 r. w ramach kampanii "Twoja bezpieczna Wukadka".

Link do audycji poniżej:
Audycja w radiu Bogoria w dniu 17.09.2021 r.

Turniej Siatkówki Plażowej Mikstów o puchar WKD na Stawach Walczewskiego

W sobotę 11 września na Stawach Walczewskiego odbył się Turniej Siatkówki Plażowej Mikstów o puchar WKD. Wszyscy miłośnicy i kibice siatkówki na piasku mogli śledzić pełne emocji zmagania zawodników.

Jak co roku na Stawach Walczewskiego w Grodzisku Mazowieckim Uczniowski Klub Sportowy SPARTA zorganizował turniej piłki plażowej, który wszystkim fanom tego sportu dał wiele niezapomnianych wrażeń. W promieniach sobotniego, wrześniowego słońca o puchar oraz o nagrody ufundowane przez WuKaDkę, walczyło 13 par mieszanych. Puchar WKD wywalczyła drużyna w składzie Agnieszka Krawczyk i Mateusz Płanety - niepokonani od początku do końca Turnieju.

- Serdecznie gratuluję zwycięskiej drużynie. Dziękuję również wszystkim zawodnikom, którzy wzięli udział w rozgrywkach na piasku o puchar WKD i dostarczenie nam – kibicom wielu pozytywnych emocji. – powiedział Tomasz Tretter, Członek Zarządu WKD.

Wrześniowe zawody były ostatnim w tym sezonie turniejem siatkówki plażowej. Kolejne zmagania zawodników będzie można śledzić w Grodzisku Mazowieckim już w czerwcu 2022 r.

Izba Tradycji EKD/WKD wydłuża godziny otwarcia w dniu 19.09.2021 r.

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. uprzejmie informuje, iż w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Izba Tradycji EKD/WKD w dniu 19.09.2021r. (niedziela) będzie dostępna bezpłatnie dla zwiedzających w godzinach 11:30 - 16:00.

Serdecznie zapraszamy.

Bezpłatne przejazdy na całej linii WKD w środę 22 września w ramach Dnia bez samochodu!

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. przypomina, że w dniu 22.09.2021 (środa) obowiązuje oferta specjalna "Dzień bez samochodu w WKD", w ramach której przejazdy wszystkimi pociągami uruchamianymi na linii WKD są bezpłatne, niezależnie od relacji i czasu podróży - bez konieczności posiadania jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego prawo do odbycia podróży. W przypadku podróży z rowerem/psem również do bezpłatnego przewozu roweru/psa. 

Oferta specjalna "Dzień bez samochodu w WKD" została wprowadzona w związku z przypadającym w dniu 22 września Europejskim Dniem bez Samochodu, kończącym Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

UWAGA! W ramach oferty specjalnej "Dzień bez samochodu w WKD" pasażerom, którzy skasują bilet jednorazowy na przejazd/przewóz lub pasażerom posiadającym zakupiony wcześniej bilet okresowy, zawierający w swoim okresie ważności dzień 22.09.2021 nie będzie przysługiwać zwrot środków finansowych.