Atrakcje województwa łódzkiego, do których dojedziesz pociągami ŁKA.
Założone w 1925 roku Arboretum i Muzeum Lasu i Drewna SGGW to jeden z najcenniejszych, najbogatszych w gatunki i odmiany drzew i krzewów tego typu ogrodów w Europie. Zajmuje powierzchnię 53.76 ha. Składa się z trzech części: kolekcji dendrologicznych, leśnych powierzchni doświadczalnych z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium – ulubionego miejsca wielu zwiedzających. Spacer ścieżkami jednego z największych w Polsce ogrodów dendrologicznych to duża atrakcja dla szukających kontaktu z naturą. Dzięki współpracy ŁKA z Arboretum, pasażerowie z ważnym danego dnia biletem ŁKA mają możliwość zakupu biletu wstępu ze zniżką (bilet normalny w cenie biletu ulgowego). www.arboretum.sggw.pl Dojazd do stacji Rogów pociągami ŁKA w kierunku Skierniewic, Warszawy i Łodzi Fabrycznej.
Aquapark FALA jest jednym z największych parków wodnych w Polsce. Aquapark oferuje zabiegi pielęgnacyjne i odnowę biologiczną ciała. Baseny zewnętrzne i wewnętrzne, w tym basen ze sztuczną falą, najwyższa w Polsce zjeżdżalnia wodna Kamikadze, sauna fińska i sauna parowa, masaże wodne, most linowy, tężnia solna, place zabaw to tylko część atrakcji. Aquapark oferuje również specjalne promocje dla różnych grup odwiedzających: seniorów, studentów, przedszkolaków oraz różnorodne zajęcia zorganizowane. Miłośnicy wodnych atrakcji, którzy okażą ważny danego dnia bilet ŁKA, otrzymają 15% zniżkę na wstęp do obiektu. www.aquapark.lodz.pl Dojazd do stacji Łódź Kaliska pociągami ŁKA w kierunku Łodzi Widzew, Zgierza, Kutna, Sieradza.
Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskie Źródła, Groty Nagórzyckie, czy Arena Lodowa to wyjątkowe miejsca w Tomaszowie Mazowieckim. Bezpośredni kontakt z krystalicznie czystymi, turkusowymi źródłami, zwiedzanie tajemniczych grot, czy poznawanie zmian cywilizacyjnych związanych z Pilicą, pozostawią na długo niezatarte wspomnienia. Efektem współpracy ŁKA z Samorządem Tomaszowa Mazowieckiego jest bezpłatna komunikacja miejska dla pasażerów posiadających ważny danego dnia bilet kolejowy ŁKA. Ponadto nasi pasażerowie mogą skorzystać z atrakcyjnych zniżek (do 30%) na zakup biletów wstępu do Skansenu Rzeki Pilicy, Grot Nagórzyckich i Areny Lodowej. www.kochamtomaszow.pl Dojazd do Tomaszowa Mazowieckiego pociągami ŁKA.
To najdłuższa kolej wąskotorowa w Polsce biorąc pod uwagę długość dostępnych torów (całość ma 49 kilometrów). Na terenie stacji można zobaczyć m.in. zabytkowe jednostki: lokomotywy, wagony, pług śnieżny oraz wagon pocztowy z 1930 roku. Atrakcją jest – szczególnie dla dzieci – funkcjonująca drezyna. W wakacyjne niedziele oraz 15 sierpnia (sobota) warto zaplanować przejażdżkę zabytkowym taborem na ośmiokilometrowym odcinku między Rogowem a Jeżowem. Przejażdżka kończy się ogniskiem i degustacją lokalnych przysmaków. Najszybciej, najwygodniej i najtaniej można dojechać do Rogowa z ŁKA – pociąg ŁKA Sprinter pokonuje trasę z Łodzi Fabrycznej w 24 minuty. Voucher pobrany ze strony kolejrogowska.pl uprawnia do zakupu biletu na podróż ŁKA ze zniżką o ok. 30% od cen podstawowych. www.kolejrogowska.pl Dojazd do stacji Rogów pociągami ŁKA w kierunku Skierniewic, Warszawy i Łodzi Fabrycznej.
Parowozownia w Skierniewicach to największy w Polsce prywatny zbiór taboru kolejowego z okresu historycznego należący do Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Kolekcja liczy ponad 100 pojazdów z okresu 1850-1960 – parowozów, lokomotyw spalinowych, wagonów pasażerskich i towarowych. Wiele eksponatów „zagrało” w filmach, m.in. w „Liście Schindlera”, „Pianiście” oraz w produkcjach dokumentalnych. Nie bardzo lubisz stare lokomotywy ? Po wizycie w Parowozowni z pewnością zmienisz zdanie. Oferta specjalna ”Powrót gratis” czeka na wszystkich, którzy zdecydują się zwiedzić skierniewicką Parowozownię podczas dni otwartych zaplanowanych w tym sezonie na 5 września i 3 października. Aby z niej skorzystać, należy podstemplować bilet ŁKA podczas zwiedzania Parowozowni (osoby posiadające bilet elektroniczny otrzymają specjalne poświadczenie). www.psmk.org.pl Dojazd do stacji Skierniewice pociągami ŁKA w kierunku Skierniewic, Warszawy i Łodzi Fabrycznej.
Atrakcje województwa wielkopolskiego, do których dojedziesz pociągami Kolei Wielkopolskich.
Wolsztyńska parowozownia jest jedyną w Europie - a prawdopodobnie nawet i na świecie - nadal czynną lokomotywownią, z której niemal codziennie parowozy wydawane są do prowadzenia pociągów pasażerskich, kursujących najczęściej na trasie z Wolsztyna do Poznania, Leszna bądź Zbąszynka. Nie jest to skansen ani muzeum utworzone jedynie dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale funkcjonująca od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. To również jedyne takie miejsce, gdzie obejrzeć można warsztaty, maszyny, urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Tylko tutaj niemal codziennie zobaczyć można gorący, buchający parą parowóz.Dojazd do stacji Wolsztyn pociągami Kolei Wielkopolskich linii PKM 3 w kierunku Wolsztyna i pociągami Kolei Wielkopolskich na linii Leszno – Zbąszynek.
To najcenniejszy zabytek architektoniczny Gniezna, położony na historycznym Wzgórzu Lecha. Pierwszą budowlą było oratorium, którego pozostałości można obejrzeć w podziemiach katedry. W roku 970 Mieszko I wybudował tu pierwszy kościół, w którym siedem lat później pochowano jego żonę Dąbrówkę. W roku 1000 spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha. To właśnie w Gnieźnie arcybiskupi a później prymasi dokonywali koronacji królewskich. Wspaniała gotycka katedra wraz z jej podziemiami, niezwykłymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, ogromnym skarbcem katedralnym, niezliczona ilością dokumentów i ksiąg (najstarsza pochodzi z roku 800 i znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie) stanowi nie lada atrakcję dla interesujących się wczesną historią Polski.Dojazd do stacji Gniezno pociągami Kolei Wielkopolskich linii PKM 1 w kierunku Gniezna i pociągami Kolei Wielkopolskich na linii Jarocin – Gniezno.
Początki historii kórnickiego zamku sięgają średniowiecza, gdy właścicielami Kórnika był ród Górków. To najprawdopodobniej oni w XIV w. rozpoczęli budowę swojej siedziby. Ukończona około 1430 r. murowana, obronna budowla otoczona była fosą, a dostęp do niej był możliwy jedynie przez zwodzony most oraz opuszczaną kratę. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu. W XVI w. zamek został przebudowany w stylu renesansowym, tak świetnie, iż w 1574r. przyjmowano w nim Henryka Walezego spieszącego na koronację do Krakowa. W drugiej połowie XVIII w. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, przebudowała swoją siedzibę nadając jej charakter barokowej rezydencji arystokratycznej. Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził w XIXw. Tytus Działyński.Dojazd do stacji Kórnik pociągami Kolei Wielkopolskich linii PKM 4 w kierunku Jarocina i Kępna.
Od 1253r. centralne miejsce miasta lokacyjnego Poznań. Główny plac miejski to kwadrat o boku długości 141 m. Jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce. Na Starym Ryku odnajdziemy renesansowy Ratusz, Muzeum Historii Miasta Poznania, budynek Wagi (gdzie ważono towary przeznaczone na targ), domki budnicze (kamieniczki biedniejszych kupców), klasycystyczny budynek Odwachu (wartowni) goszczący obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Galerię Miejską Arsenał oraz cztery zabytkowe fontanny : Prozerpiny, Apollo, Neptuna i Marsa. Wokół Rynku usytuowano stylowe renesansowo-barokowe kamieniczki mieszczan. Z Rynku rozchodzą się promieniście 4 szlaki turystyczne, zachęcające do zwiedzania miasta.Dojazd do stacji Poznań Główny pociągami Kolei Wielkopolskich wszystkich linii w kierunku Poznania.
Atrakcje województwa małopolskiego, do których dojedziesz pociągami Kolei Małopolskich.
Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju to jedyne takie miejsce w całej Polsce. Ścieżka, zbudowana na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena wznosi się na wysokości ponad 900 m n.p.m. , a zobaczyć z niej można między innymi szczyt Jaworzyny Krynickiej czy panoramę Krynicy-Zdroju. Sama wieża ma 49,5 m wysokości. Ścieżka będąca łagodną platformą dostosowaną do osób niepełnosprawnych, czy rodzin z dziećmi, prowadzi odwiedzających przez lasy pasm Jaworzyny Krynickiej.Dojazd do stacji Krynica-Zdrój pociągami Kolei Małopolskich w kierunku Krynicy-Zdroju.
Kopalnia soli kamiennej w Wieliczce to jedna z największych atrakcji turystycznych Małopolski. Od XIII wieku do 1772 r. wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich. W 1976 r. kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa. Mimo, że do zwiedzania udostępnione jest jedynie 2% solnego labiryntu, zwiedzający mogą pokonać na jednej trasie nawet 3.5 km.Dojazd do stacji Wieliczka Rynek pociągami Kolei Małopolskich linii SKA1 w kierunku Wieliczki Rynek.
Kopalnia Soli Bochnia, jest największym skarbem bocheńszczyzny. Ta zabytkowa kopalnia soli, która prowadziła eksploatację od 1251r. jest polskim Pomnikiem Historii oraz obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 1990 r. zakończono przemysłowe wydobycie soli w kopalni i została ona przekształcona w obiekt turystyczny i leczniczy. Komora Ważyn, największe podziemne pomieszczenie w Europie wykonane przez człowieka, posiada specyficzny , leczniczy mikroklimat. Wybierając się do Kopalni Soli w Bochni, można skorzystać z trzech tras turystycznych, zróżnicowanych pod kątem trudności.Dojazd do stacji Bochnia pociągami Kolei Małopolskich linii SKA3 w kierunku Bochni i Tarnowa i pociągami Kolei Małopolskich w kierunku Nowego Sącza i Krynicy-Zdroju.
To największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. słynie z urokliwego krajobrazu i przejrzystej wody o zielonej barwie. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m . Nazwa „Morskie Oko” jest tłumaczeniem z języka niemieckiego (Meeraugen) Morskie Oko nazywano także Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż należy do nielicznych zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich. Wybierając pociąg relacji Kraków Główny – Zakopane, możemy bez obawy o korki i utrudnienia na trasie dotrzeć w weekend do Zakopanego, skąd śmiało możemy wyruszyć nad Morskie Oko.Dojazd do stacji Zakopane pociągami Kolei Małopolskich w kierunku Zakopanego.
Mało osób wie o takiej atrakcji turystycznej. Spacerując pobudzającymi zmysły ogrodami sensorycznymi, możemy jednocześnie podziwiać piękny górski krajobraz. Jest to także idealne miejsce na wyjazd z dziećmi z uwagi na powstałe w tym miejscu Ogrody biblijne oraz Ogrody Baśni i Legend. Ogród zmysłów w Muszynie podzielony jest na kilka stref. Przed wejściem do każdego z ogrodów umieszczona jest tablica informacyjna, prezentująca opis ogrodu i roślin które w nim się znajdują (informacje napisane są pismem Brajla oraz w języku polskim, słowackim i angielskim). W Muszynie można zobaczyć też ruiny zamku z XIV wieku, które znajdują się na szczycie stromej góry o wysokości 527 m n.p.m., nazywanej Baszta lub Zamczysko.Dojazd do stacji Muszyna pociągami Kolei Małopolskich w kierunku Krynicy-Zdroju.
Atrakcje województwa mazowieckiego, do których dojedziesz pociągami Kolei Mazowieckich.
Historia Teatru w Płocku sięga 1812 r. Gościł w nim m.in. Wojciech Bogusławski z Teatrem Narodowym. Na deskach teatru grali tacy aktorzy, jak: L. Solski, W. Rapacki, M. Zimińska i G. Zapolska. Od 1999 r. organem założycielskim płockiego Teatru jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Teatr posiada trzy sceny: Dużą (400 miejsc), Kameralną (92), i Scenę „Piekiełko” (50); salę baletową, garderoby dla aktorów; pracownie: krawieckie, malarsko-modelatorską, stolarską, perukarsko-fryzjerską, studio nagrań, pralnię, magazyny kostiumów i rekwizytów, magazyny dekoracji. Budynek jest w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Osoby niewidome mogą skorzystać z audioprzewodnika dostępnego na stronie internetowej www.teatrplock.pl. Teatr wystawia również przedstawienia z audiodeskrypcją. www.teatrplock.plDojazd do stacji Płock pociągami Kolei Mazowieckich linii R31 w kierunku Płocka.
Muzeum mieści się w urokliwej części Skarżyska–Kamiennej, nad zalewem Rejów. Ekspozycja plenerowa rozpościera się na ponad 1,5 ha, liczy ok. 150 eksponatów (samoloty, czołgi, wozy pancerne, artyleria różnych kalibrów, transportery opancerzone, kuchnie polowe). Atrakcją jest możliwość wejścia do środka samolotu transportowego Ił 14, czy skorzystanie z możliwości przejażdżki transporterem opancerzonym BTR-60. Wizytówką muzeum jest także kuter torpedowy ORP „Odważny”. Osobnym elementem muzeum są ruiny Wielkiego Pieca pozostałości z XIX – wiecznej Huty. Całość oferty dopełniają lekcje muzealne i warsztaty historyczne. www.muzeum.skarzysko.plDojazd do przystanku Skarżysko Zachodnie pociągami Kolei Mazowieckich linii R8 w kierunku Radomia i/lub Skarżyska-Kamiennej, a następnie pociągiami POLREGIO w kierunku Kielc i Krakowa.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie to jedno z największych placówek w Polsce, prezentujących zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Eksponowane są tu archiwalia, umundurowanie, wyposażenie pilotów i techników wojskowych, falerystykę i symbolikę lotniczą. Do unikatów należy m.in. Sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej, wykonany w Wilnie w 1940 r. Atrakcją jest zrekonstruowany domek pilota z czasu Bitwy o Anglię, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć autentyczny film prezentujący pracę personelu podczas walk 1940 roku. Na eskpozycji plenerowej można zwiedzać ponad 70 statków powietrznych oraz inne sprzęty. Dodatkową atrakcją jest wejście na pokład udostępnionych statków powietrznych: samolotu pasażerskiego Jak-40 w wersji VIP i jedynego w Polsce największego śmigłowca Mi-6A (fot.Jacek Zagożdżon). www.muzeumsp.plDojazd do stacji Dęblin pociągami Kolei Mazowieckich linii R7 w kierunku Dęblina.
MKW jest oddziałem największego w Polsce muzeum kolejnictwa: Stacji Muzeum w Warszawie. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie posiada największe zbiory taboru wąskotorowego w Europie, głównie o szerokości toru 750 mm. Mieści się na terenie dawnej stacji początkowej Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej – Sochaczew Wąskotorowy, funkcjonującej do 1984 r. W salach wystawowych znajduje się kolekcja muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów. Od kwietnia do października organizowane są wycieczki pociągiem retro (prowadzonym przez przedwojenny parowóz lub lokomotywę spalinową) do Puszczy Kampinoskiej, zakończone piknikiem z ogniskiem (Fot. Jan Szrajter). www.stacjamuzeum.plDojazd do stacji Sochaczew pociągami Kolei Mazowieckich linii R3 w kierunku Sochaczewa, Łowicza i Płocka.
Atrakcje stołecznej aglomeracji, do których dojedziesz pociągami SKM.
CNK to prawie 400 interaktywnych eksponatów, zgromadzonych na wystawach stałych oraz wystawie czasowej. W Centrum Nauki Kopernik odbywają się liczne warsztaty, spotkania, wykłady, pokazy naukowe oraz wydarzenia, również bezpłatne. Jako jeden z największych w Europie interaktywnych ośrodków edukacji naukowej, Kopernik umożliwia zwiedzającym samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, a przez to poznanie i doświadczenie zjawisk oraz praw rządzących światem. Daje możliwość spędzenia wolnego czasu w sposób niestandardowy i ambitny. Przyciąga osoby w różnym wieku, o zróżnicowanym wykształceniu i zainteresowaniach, z różnych grup społecznych. Infrastruktura turystyczna: sklep, bistro, kawiarnia, strefy wypoczynku, park łączący się z bulwarami wiślanymi oraz ogród na dachu. Centrum jest otwarte i przystosowane do bezpiecznego eksperymentowania w nowej rzeczywistości. www.kopernik.org.plDojazd do przystanku Warszawa Powiśle pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1 i S2.
Jezioro Zegrzyńskie nazywane również Zalewem, to zbiornik retencyjny powstały w wyniku spiętrzenia Narwi przez zaporę w Dębem. Znajduje w odległości około 30 km od centrum Warszawy i nieco ponad 5 km od Legionowa. To także największy zbiornik wodny w tej okolicy i tym samym stanowi miejsce rekreacji dla mieszkańców stołecznej aglomeracji. Wykorzystywany jest jako baza wypoczynkowa, szkoleniowa i wędkarska. W sezonie letnim plaże położone nad brzegami zapełniają tysiące turystów, a na wodzie pojawiają się liczne żaglówki, motorówki i inne jednostki pływające. W bezpośrednim otoczeniu Jeziora Zegrzyńskiego funkcjonuje wiele ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych z własną bazą gastronomiczną. Są tu plaże, klub windsurfingowy oraz porty.Dojazd do przystanku Nieporęt pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej linii S3.
To największe w Polsce muzeum kolejnictwa. Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca Warszawa Główna, który został zamknięty w 1997 roku. W halach dworcowych, zaadaptowanych na sale wystawowe, zgromadzono modele pociągów, mundury kolejowe, mapy, sztandary, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz jeżdżące makiety kolejowe. Na zewnątrz znajduje się skansen taboru kolejowego z bogatą kolekcją parowozów, lokomotyw spalinowych i elektrycznych, a także wagony osobowe i towarowe. Do najcenniejszych spośród 50-ciu eksponatów należą: wagon salonowy dygnitarzy PRL-u serii Ashx 01 (tzw. Salonka Bieruta), jedyny zachowany w Polsce pociąg pancerny, niemiecki parowóz Pm3 z 1940 r. w charakterystycznej, opływowej otulinie oraz unikatowe egzemplarze polskich parowozów przedwojennych: Os24 i Pu29. www.stacjamuzeum.plDojazd do przystanku Warszawa Ochota pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1 i S2.
To zielona oaza w środku miasta. Misją ogrodu jest ochrona przyrody, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt. Od ponad 90 lat Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest wizytówką bogatej historii Warszawy i częścią jej przyszłości. Na terenie pięknego, 40 ha parku mieszka 12 000 zwierząt należących do ponad 500 gatunków. Ogród zachęca do wypoczynku i poznania tajemnic egzotycznego świata zwierząt, oferuje i zaprasza do udziału w różnego rodzaju wydarzeniach i zajęciach dydaktycznych. Możliwe jest także zwiedzanie z przewodnikiem Willi Żabińskich („Pod Zwariowaną Gwiazdą”). Willa była mieszkaniem wieloletniego dyrektora Warszawskiego ZOO, w którym Jan Żabiński wraz z żoną ukrywali Żydów w czasie okupacji niemieckiej podczas II Wojny Światowej. www.zoo.waw.pl/willa-zabinskich/zwiedzanieDojazd do przystanku Warszawa ZOO Pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej linii S3 i S9.
Atrakcje województwa mazowieckiego, do których dojedziesz pociągami WKD.
Izba Tradycji to miejsce w którym można obejrzeć zbiory i pamiątki związane z historią Spółki WKD. W licznych zbiorach znajdują się zdjęcia i dokumenty, bilety, akcesoria pojazdów szynowych, przedmioty wyposażenia technicznego, modele taboru czy makiety stacji i budynków. Wśród cennych eksponatów jest : deska biletowa konduktora z lat 1939-1944, model koła jezdnego z 1927 r., hełm strażacki z 1939 r., płyty chodnikowe z napisem EKD (1926 r.), fragment słupa trakcyjnego (1936 r.) oraz zegarek motorniczego z lat trzydziestych. Najciekawszymi eksponatami, które można podziwiać w tym miejscu są wagon silnikowy EKD produkcji angielskiej z 1927 r. z zachowanymi elementami z tego okresu oraz elektryczny zespół trakcyjny serii EN94 (EN94-40) z 1972 r. W bogatej kolekcji można podziwiać również obrazy Szczepana Brozycha oraz Magdaleny Woźniak. www.wkd.com.pl/o-wkd/izba-tradycji.htmlDojazd do stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska pociągami WKD linii A1 w kierunku Grodziska Mazowieckiego.
Zespół „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. W repertuarze Zespołu znajdują się opracowania folkloru z 42. regionów Polski. W Mateczniku można podziwiać piękne i barwne stroje ludowe oraz bogactwo zdobień i materiałów, z których są wykonane. Podczas licznych występów artystycznych Zespół prezentuje nie tylko kulturę narodową ale również własne przymioty oraz wartości nagromadzone przez wieki w kulturze polskiej, u których podstaw leży prosta sztuka ludowa w uszlachetnionej, wysublimowanej formie, nie pozbawiona przy tym prawdy, szczerości i prostoty pierwowzorów. Do Matecznika na występ artystów Mazowsza każdy pasażer WKD może dojechać i wrócić bezpłatnie na podstawie zakupionego biletu wstępu na koncert. www.mazowsze.waw.plDojazd do stacji Otrębusy pociągami WKD linii A1 w kierunku Grodziska Mazowieckiego i A12 w kierunku Milanówka Grudów.
Stawisko od początku było nie tylko Domem Iwaszkiewiczów, ale także ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, miejscem spotkań wielu artystów, zwłaszcza literatów i muzyków. W okresie przedwojennym bywali tu m. in. Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Stanisław Baliński, Józef M. Rytard, Karol Szymanowski. Był to także czas powstania najlepszych opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza, jak „Brzezina”, „Panny z Wilka”, wierszy z tomu „Lato 1932”, sztuki „Lato w Nohant”. Dziś muzeum w dalszym ciągu podtrzymuje tradycje kulturowe organizując liczne festiwale, konkursy, koncerty, lekcje muzealne, itp. Do Stawiska przyciągają piękne wnętrza, które zachowały swój pierwotny charakter zamożnego domu polskiego ze zbiorami dzieł sztuki, meblami, sprzętami oraz przedmiotami tzw. codziennego użytku. W nienaruszonym stanie znajduje się gabinet pisarza, biblioteka, sypialnia, pokój gościnny, hall wejściowy i klatka schodowa, co pozwala zwiedzającym poczuć ducha minionego czasu. www.stawisko.plDojazd do przystanku Polesie pociągami WKD linii A12 w kierunku Milanówka Grudów.
W muzeum należącym do Joanny i Zbigniewa Mikiciuków można podziwiać zbiory techniki i motoryzacji z całego świata. Miejsce wypełnione wieloma wyjątkowymi samochodami, motocyklami, środkami komunikacji miejskiej z różnych epok to ogromna atrakcja na mapie turystycznej po Mazowszu. Można tu uczestniczyć w ciekawych lekcjach muzealnych poświęconych historii motoryzacji i polskiego automobilizmu. Szeroka oferta muzeum umożliwia ( po wcześniejszym uzgodnieniu) przejazd zabytkowym autobusem angielskim Piętrusem, polskim Ogórkiem czy amerykańskim Schoolbusem po ciekawych miejscach w okolicy Otrębus, takich jak: Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Muzeum Iwaszkiewicza w Stawisku i zwiedzanie przepięknego miasta - ogrodu w Podkowie Leśnej. Dla indywidualnych turystów muzeum udostępniło usługę przejażdżki starym automobilem, po miejscowych muzeach. www.muzeum-motoryzacji.com.plDojazd do przystanku Otrębusy pociągami WKD linii A1 w kierunku Grodziska Mazowieckiego i A12 w kierunku Milanówka Grudów.
Atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego, do których dojedziesz pociągami Arriva.
Gotyckie ulice miasta uruchamiają wyobraźnię i przenoszą nas w czasie. Świadomość, że w Toruniu przyszedł na świat i wzrastał astronom, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, budzi respekt i nakłania do tego, by zagłębić się w dzieje tego hanzeatyckiego grodu. Wyczarowywany tu od wieków korzenny przysmak i legendy z nim związane sprawiają, że chce się tu powracać, błądzić po tutejszych zakamarkach i odkrywać toruńskie tajemnice. Ratusz, monumentalne kościoły, urokliwe kamieniczki, spichlerze – tu naprawdę gotyk jest na dotyk. Nie dziwi zatem fakt, że średnio-wieczny zespół miejski Torunia znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (Źródło: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna).Dojazd do stacji Toruń Miasto pociągami Arriva linii AR 415 w kierunku Chełmży i Grudziądza.
Choć grudziądzkie zabytki nie ustępują swą wagą i urodą innym historycznym nadwiślańskim miastom, tutaj znajdziesz dowody na to, że atmosferę miejsca tworzą przede wszystkim jego mieszkańcy. Czuje się to w tramwaju, w kawiarni, na rynku, a przejawia w nietuzinkowych akcjach i codziennej świadomości, że każdy może być ambasadorem swego miasta. Panoramę Grudziądza tworzą unikatowe na skalę europejską spichlerze wznoszące się wysoko ponad wiślany brzeg. Nad miastem góruje zrekonstruowana wieża Klimek, będąca niegdyś częścią zamku krzyżackiego. Warto tu spędzać czas (Źródło: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna).Dojazd do stacji Grudziądz pociągami Arriva linii AR 415 i AR 431b w kierunku Grudziądza (z Torunia, Brodnicy i Laskowic Pomorskich).
Jeden z największych leśnych kompleksów w Polsce to synonim wypoczynku. Takiego, o jakim marzymy – z dala od zgiełku miast i jeszcze dalej od nudy! W 2013 r. Bory Tucholskie nagrodzono prestiżowym wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne (EDEN). Ten Obszar Chronionego Krajobrazu, pełen urokliwych zatoczek i wysp, zawdzięcza swój kształt rzeźbie doliny Brdy. Przy brzegach zalewu usytuowanych jest wiele przystani i ośrodków wczasowych. Bory Tucholskie udostępniają sieć ponad 600 km szlaków pieszych i rowerowych, dzięki którym odkryjemy niezwykłe zakątki (Źródło: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna).Dojazd do stacji Wierzchucin lub Tuchola pociągami Arriva linii AR 431a w kierunku Tucholi i Chojnic.
Wśród lasów, jezior i malowniczych rzek odkryjemy prawdziwe skarby Pojezierza Brodnickiego. Rzeka Drwęca – miejscami spokojna, innym razem kręta, bystra i dzika – stanowi idealne miejsce dla kajakarzy. Wędkarze wrócą stąd z cennymi łupami – czyste wody i wartki nurt rzek są domem dla ryb występujących w górskich potokach. Obszar tutejszych Parków Krajobrazowych – Brodnickiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego, wchodzi w skład Zielonych Płuc Polski – najczystszej i niezwykle bogatej pod względem przyrodniczym części kraju. Bagienna Dolina Drwęcy to ostoja ptactwa wodno-błotnego, należąca do Europejskiej Sieci Obszarów Chronionych „Natura 2000”. Na Pojezierzu Brodnickim wypoczywa się w ciszy i harmonii z naturą. Wiele jezior objęto zakazem używania silników spalinowych (Źródło: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna).Dojazd do stacji Brodnica pociągami Arriva linii AR 431b w kierunku Brodnicy.