Aktualne zasady i ograniczenia związane z koronawirusem (aktualizacja od 26 czerwca) - szczegóły w AKTUALNOŚCIACH.

Izba Tradycji

AKTUALIZACJA Z DNIA 31.05.2021R.

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. z przyjemnością informuje, iż od 2 czerwca 2021r. (środa) Izba Tradycji EKD/WKD w Grodzisku Mazowieckim będzie ponownie otwarta. Dla zwiedzających udostępnione zostaną wszystkie stałe ekspozycje, które będzie można zwiedzać w środy w godzinach od 9:00 do 13:30 oraz niedziele w godzinach od 11:30 do 14:30, wejście do Izby Tradycji EKD/WKD będzie możliwe od strony Portierni (od ul. Radońskiej).

Spółka obok obecnie obowiązujących biletów wstępu do Izby Tradycji EKD/WKD (normalnego w cenie 3,00 zł i ulgowego w cenie 1,50 zł) wprowadziła nową ofertę dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Bilety KDR w cenie 1,00 zł przysługują każdemu z członków rodziny wielodzietnej na podstawie dokumentu potwierdzającego korzystanie ze szczególnych uprawnień w rozumieniu Ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (KDR). 

Zwiedzanie Izby Tradycji EKD/WKD będzie możliwe z zachowaniem zasad sanitarnych m.in. zakrywania ust i nosa, gromadzenia się, zachowania bezpiecznego dystansu od innych osób i limitu przewidzianego dla muzeów tj. 1 osoba na 15 m².


KOMUNIKAT: Izba Tradycji EKD/WKD zamknięta do odwołania dla zwiedzających

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, iż w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę COVID-19, funkcjonująca na terenie siedziby spółki WKD w Grodzisku Mazowieckim Izba Tradycji EKD/WKD zostaje zamknięta dla zwiedzających od dnia 12 marca br. (czwartek) do odwołania.

Wstrzymanie bieżącej działalności Izby Tradycji EKD/WKD w zakresie udostępniania dla zwiedzających pozostaje związane z decyzjami podjętymi przez Radę Ministrów RP o zamknięciu w okresie od 12 do 25 marca br. placówek oświatowych, szkół wyższych, placówek kultury, w tym kin, teatrów i muzeów, jak również decyzjami podjętymi przez Burmistrza Gminy Grodzisk Mazowiecki o czasowym zamknięciu z dniem 12 marca br. obiektów związanych z wszelkimi wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi.

Dalsze decyzje w zakresie funkcjonowania placówki będą uzależnione od kolejnych postanowień i komunikatów w przedmiocie zagrożenia epidemiologicznego przekazywanych przez właściwe służby administracji centralnej i lokalnej.

Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy. Wszystkie podejmowane obecnie decyzje mają na celu ochronę Państwa zdrowia oraz życia. Mamy nadzieję, że spotkają się one z Państwa zrozumieniem.


 11 grudnia 2002 r. Warszawska Kolej Dojazdowa powołała Izbę Tradycji EKD/WKD na terenie siedziby Spółki w Grodzisku Mazowieckim.

Wystawa dzieli się na następujace działy:

 1. Okoliczności powstania EKD
 2. Budowa linii EKD z Warszawy do Grodziska
 3. Dwudziestolecie międzywojenne
 4. II Wojna Światowa
 5. Odbudowa zniszczeń wojennych
 6. Eksploatacja linii w latach 1948 – 2002
 7. "WUKADE" dokąd zmierzasz?

Izba Tradycji EKD/WKD posiada w swoich zbiorach liczne eksponaty i pamiątki takie jak: zdjęcia i dokumenty związane z działalnością EKD/WKD, bilety, akcesoria pojazdów szynowych, przedmioty wyposażenia technicznego, modele taboru czy makiety stacji i budynków. Wśród cennych zbiorów zgromadzonych w salach grodziskiej Izby Tradycji znajdują się: deska biletowa konduktora z lat 1939-1944, model koła jezdnego z 1927 r., hełm strażacki z 1939 r., płyty chodnikowe z napisem EKD (1926 r.), berła, fragment słupa trakcyjnego (1936 r.) oraz zegarek motorniczego z lat trzydziestych. W bogatej kolekcji można podziwiać również obrazy: Szczepana Brozycha "Lokomotywownia Grodzisk Mazowiecki" oraz Magdaleny Woźniak.

Najciekawszym zachowanym do dziś eksponatem, jest wagon silnikowy EKD, produkcji angielskiej z 1927 r. z zachowanymi elementami z tego okresu, udostępniany okresowo dla zwiedzających. W 2016 r. dołączył do niego elektryczny zespół trakcyjny serii EN94 (EN94-40) z 1972 r.

Izba Tradycji EKD/WKD dostępna jest dla zwiedzających:

 1. w środy w godzinach od 9:00 do 13:30
 2. w niedziele w godzinach od 11:30 do 14:30

Ceny biletów:

 1. normalny 3,00 zł
 2. ulgowy 1,50 zł
 3. KRD 1,00 zł

W przypadku większych grup zwiedzających, istnieje możliwość dostosowania indywidualnych terminów i godzin.

1. Zasady nabywania biletów do Izby Tradycji EKD/WKD 

2. Zasady zwiedzania Izby Tradycji EKD/WKD


Zdjęcia prezentujące Izbę Tradycji: