Warszawska Kolej Dojazdowa od maja tego roku prowadzi kampanię pn. "Twoja bezpieczna WuKaDka".

Kampania przypomina zmotoryzowanym, rowerzystom i pieszym o  prawidłowych zachowaniach podczas  przekraczania przejazdów kolejowych oraz o zagrożeniach życia i zdrowia do których może dojść w tych miejscach. Niestety, pośpiech, brawura, nieuwaga nadal dominują nad rozsądkiem. Dlatego mówimy BĄDŹ UWAŻNY NA PRZEJAZDACH KOLEJOWYCH, WŁĄCZ MYŚLENIE.

Warszawska Kolej Dojazdowa utrzymuje infrastrukturę w najlepszym stanie technicznym aby zapewnić bezpieczne warunki podróży zarówno dla uczestników ruchu drogowego jak i pasażerów WKD. Nasze działania zostały dostrzeżone przez Urząd Transportu Kolejowego, czego świadectwem było przyznanie w 2018 r. nagrody w konkursie „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” za przedsięwzięcia na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych WKD. Ponadto Warszawska Kolej Dojazdowa w ramach prowadzonej kampanii „Twoja bezpieczna Wukadka” przypomina o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i mówi „STOP” brawurze oraz łamaniu przepisów na przejazdach i przejściach kolejowych. Warto podkreślić, że w tym roku przejazdy kolejowe znajdujące się na linii WKD zostaną podłączone bezpośrednio do systemu numeru alarmowego 112. Na krzyżach św. Krzysztofa zlokalizowanych przy przejazdach zostaną zamieszczone żółte naklejki z numerem alarmowym pod który będzie można zgłosić niebezpieczne zdarzenie.

- Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że to pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku są najgroźniejszymi zabójcami na torach. Dlatego też kampanią "Twoja bezpieczna WuKaDka" zachęcamy do bezpiecznych zachowań na przejazdach kolejowych. – powiedział Tomasz Tretter, Członek Zarządu WKD.

Na obszarze kolejowym jednymi z najbardziej niebezpiecznych miejsc są przejazdy kolejowo-drogowe. To na nich najczęściej dochodzi do wypadków, które z reguły mają tragiczne następstwa.Ich uczestnicy wskutek odniesionych obrażeń niestety ponoszą śmierć albo doznają ciężkich obrażeń, wymagających długotrwałego i często kosztownego leczenia. Od stworzenia odpowiednich warunków przewozowych ale przede wszystkim od zachowania uczestników ruchu drogowego zależy czy bezpiecznie i punktualnie wszyscy podróżujący dotrą do celu. Choć od lat wiele zostało powiedziane na ten temat nadal są tacy, którzy ignorują migający czerwonym światłem sygnalizator przed przejazdem kolejowo-drogowym, sądząc, że jest to tylko sygnał ostrzegawczy, a nie kategoryczny zakaz wjazdu na tory. Nadal znajdują się też tacy, którzy uważają, że przejechanie slalomem między opuszczonymi rogatkami to przejaw sprytu i oszczędność czasu, a nie skrajnej głupoty i igranie ze śmiercią. Statystyki są bezlitosne, wypadki na przejazdach kończą się w szpitalu a 3 z 5 osób w Polsce ginie w zderzeniu z pociągiem.

Pamiętajmy, że najlepszą tarczą chroniącą kierowców i pieszych przed nieszczęściem jest odpowiedzialność, rozsądek i dobre decyzje – zgodne z przepisami prawa, które dają szansę na zdrowie i długie życie.

Kierowco, włącz myślenie! - dzięki temu Ty i inni podróżujący będą bezpieczni.

NAGRODA KBwrzesień 2021 TBW 002

 

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego spotu informacyjnego przygotowanego w ramach kampanii "Twoja bezpieczna Wukadka"

Link do naszego kanału Youtube poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=bMDCvNk5TmY

Zapraszamy również do posłuchania audycji, która emitowana była na antenie radia Bogoria w dniu 17.09.2021 r. w ramach kampanii "Twoja bezpieczna Wukadka".

Link do audycji poniżej:
Audycja w radiu Bogoria w dniu 17.09.2021 r.