W dniu 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku dla podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. WuKaDka wspólnie z Niepubliczną Szkołą Specjalną „PRZYLĄDEK” zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej „Autyzm niejedno ma imię”, która wyeksponowana będzie do 30 kwietnia 2022 roku przy stacji WKD w Komorowie.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pozwalają na poznanie a jednocześnie  uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby. Zachowania niektórych ludzi mogą wydawać się nam dziwne, mogą budzić w nas niepokój i niezrozumienie. Często dokonujemy błędnej analizy oraz oceny zachowania, bo osoba wychodzi poza normy naszego postrzegania rzeczywistości. Jedną z takiej grupy osób potrzebujących większego zrozumienia i atencji z naszej strony są osoby ze spektrum autyzmu, które także czują, myślą, analizują, przeżywają, posiadają rodzinę i określoną historię.

WuKaDka dostrzega problemy osób z niepełnosprawnościami i zależy nam na tym, by likwidować bariery międzyludzkie, które sami niepotrzebnie  tworzymy bojąc się inności. Zachęcamy do akceptowania siebie nawzajem takimi jakimi jesteśmy, bez oceniania i wydawania osądów. Dzięki temu zbudujmy most do wspólnego funkcjonowania w społeczeństwie bez dzielących barier. Dlatego też podjęliśmy współpracę z Niepubliczną Szkołą Specjalną dla dzieci ze spektrum autyzmu „PRZYLĄDEK” w Parzniewie. Szkoła opiekuje się i stwarza optymalne warunki do nauki oraz funkcjonowania w społeczeństwie dla osób ze spektrum autyzmu. Wspólnie zapraszamy więc do zapoznania się z wystawą „Autyzm niejedno ma imię” autorstwa Macieja Bochnowskiego. Fotografie są opowieścią nauczycieli - terapeutów  i dzieci z „PRZYLĄDKA”, która pomoże zrozumieć osoby z autyzmem i zwrócić uwagę na ich specjalne potrzeby. Wystawa do końca kwietnia wyeksponowana jest na ogrodzeniu budynku stacyjnego w Komorowie wzdłuż alei Marii Dąbrowskiej. Jeszcze raz gorąco zachęcamy do poznania historii o ludziach, o ich życiu, o postrzeganiu przez nich świata!

Każdy człowiek różni się od siebie, każdy z nas jest inny. Nie bójmy się inności! Akceptujmy siebie nawzajem, nie oceniajmy, starajmy się poznać i zrozumieć a wtedy każdemu z nas będzie żyło się szczęśliwiej.


Czym jest autyzm

To całościowe zaburzenie neurorozwojowe, w którym wszystkie sfery funkcjonowania nie rozwijają się prawidłowo. Oznacza to, że w okresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do zaburzeń w kształtowaniu funkcji mózgu. Autyzm nie jest chorobą, ale innym sposobem postrzegania świata i myślenia.

Czym się objawia?

Autyzm u każdej osoby objawia się trochę inaczej, dwie osoby z taką samą diagnozą mogą mieć bardzo różne zachowania i możliwości. Dlatego mówimy o spektrum zaburzeń – od łagodnych objawów do takich, które bardzo wpływają na wszystkie sfery życia. Przejawami autyzmu mogą być m.in. problemy w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, brak lub osłabienie reakcji na bodźce dźwiękowe, zwłaszcza na wołanie po imieniu, może także występować nadwrażliwość na dotyk, światło i dźwięk. 

Warto wiedzieć, że, objawy autyzmu dotyczą głównie nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, umiejętności komunikowania się i przywiązania do schematów. Osoby z autyzmem w wielu sytuacjach mogą nie rozumieć zachowania innych ludzi i ciężko nawiązywać im zwykły, swobodny kontakt. Nie oznacza to, że wolą być samotne. Nawet osoby z autyzmem, które wydają się nie zauważać bliskich, mają takie same potrzeby nawiązywania relacji. Część osób z autyzmem nie mówi, używa innych form komunikacji np. gesty, wskazywanie obrazków w specjalnych książkach do komunikacji, pisanie. Te osoby, które świetnie posługują się mową wysławiają się w sposób, który czasem może wydawać się usztywniony, albo nieadekwatny do sytuacji.   

Znani i nieznani autyści.

Autysta to zarówno Einstein i Messi, osoby wybitne, genialne, które odnalazły się w życiu i odniosły gigantyczny sukces. To także filmowy Rain Man, sawant, czyli człowiek obdarzony szczególnymi talentami, a jednak zamknięty w swoim hermetycznym świecie. Świecie zupełnie niezrozumiałym dla przeciętnego człowieka. Większość jednak stanowią osoby, które na co dzień borykają się z ogromnymi trudnościami, chociaż tego nie widać na pierwszy rzut oka. Autyści są bardzo różni i jest ich coraz więcej. Są wśród nas. Na ulicy, w pociągu, w sklepie, na placu zabaw. To dziwny kolega z pracy, albo dziecko znajomych. Jedni jakoś sobie dadzą radę, inni nigdy nie będą samodzielni.

Prawdopodobnie, za kilka lat każdy z nas będzie znał rodzinę wychowującą dziecko z autyzmem. W Polsce liczbę osób z autyzmem szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy. Zapewne niejednokrotnie zdarzyło się Państwu spotkać na swojej drodze osoby z widocznym spektrum autyzmu lub z łagodnymi jego objawami nie będąc świadomym, że macie do czynienia właśnie z takim zaburzeniem.    

Spotykamy osobę z autyzmem. Jak się wtedy zachować?

Osoby z autyzmem należy traktować zwyczajnie, one po prostu potrzebują trochę więcej czasu, żeby zrozumieć o co chodzi, kiedy się do nich mówi. Nie rezygnować, kiedy natychmiast nie odpowiadają. One słyszą i najczęściej świetnie rozumieją, pomimo tego, iż może się wydawać, że nie zwracają na nas  uwagi. Nie należy się z nich śmiać i traktować, jakby ich nie było – np. komentując ich zachowania stojąc tuż obok. Osoby ze spektrum często potrzebują, żeby mówić trochę wolniej, patrząc tylko na nich, najlepiej „prosto w oczy”. Powtarzając - w przypadku braku zrozumienia. Nie bójmy się, nie uciekajmy – nawet jeśli zachowują się nieco inaczej, czasem nawet dość dziwnie i niezrozumiale. Uśmiechnijmy się do nich i spróbujmy zrozumieć ich „inność” – taki mały gest, a tak dużo korzyści dla każdej ze stron! Poszerzając swoją wiedzę nt. spektrum autyzmu będziemy w stanie lepiej zrozumieć odmienne zachowania, zareagować adekwatnie do sytuacji. Zwiększenie świadomość pozwoli nam kształtować odpowiednie postawy i zachowania w stosunku do takich osób, a także zmieniać sposób ich postrzegania w społeczeństwie.  Dlatego warto wiedzieć więcej - wiesz więcej, jesteś w stanie pomóc i lepiej zrozumieć problemy dotykające autystów.  


 Prezentacja: Autyzm - czyli Dzieci się różnią

 

przekaż 1% podatku fundacja lepszy start plakat 2 kwietnia światowy dzień autyzmu