Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. pod koniec listopada br. uczestniczyła w uroczystej Gali z okazji obchodów Święta Kolejarza, zorganizowanej przez Federację Związków Zawodowych Kolejarzy. Gala odbyła się z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz instytucji państwowych, w tym m.in. Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Transportu Kolejowego. Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy jest jednym z najważniejszych reprezentantów środowiska kolejarskiego, szczycącym się ponad stuletnią tradycją. Zrzeszając pracowników wielu branż i spółek stanowi największą organizację związkową na kolei, o znaczącej sile głosu, bardzo dużym autorytecie oraz ogromnym i wszechstronnym doświadczeniu.

Zawód Kolejarza, niezależnie od branży oraz miejsca zatrudnienia, nieodłącznie wiąże się z odpowiedzialnym pełnieniem służby na rzecz społeczeństwa i kraju. Służby, w której za najważniejsze uznaje się zagadnienia związane z bezpieczeństwem realizowanych przewozów pasażerskich i towarowych. Środowisko kolejarskie każdego dnia udowadnia swoje oddanie, profesjonalizm i zaangażowanie w zakresie potrzeb i oczekiwań państwa oraz społeczeństwa. Pomimo aktualnych trudności w pełni odpowiedzialnie realizuje swoją służbę na rzecz zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa, komfortu i ciągłości realizowanych usług transportowych.

Podczas uroczystej Gali podkreślono konstruktywną współpracę zarządów spółek kolejowych z przedstawicielami organizacji związków zawodowych na rzecz wdrażania optymalnych rozwiązań dotyczących warunków pracy i płacy dla pracowników branży kolejowej. Zwrócono również uwagę na poprawę relacji pracowników z pracodawcami oraz lepsze współdziałanie obydwu stron w tworzeniu jak najwyższych standardów życia i kultury pracy. Wszystkie wymienione działania, w ramach których własne zobowiązania jako przewoźnik oraz zarządca infrastruktury kolejowej realizuje Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o., mają na celu umocnienie gospodarczego potencjału Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności regionu Mazowsza, przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, a także zwiększanie społecznej aktywności i mobilności.

Warszawską Kolej Dojazdową sp. z o.o. podczas uroczystości reprezentował Pan Michał Panfil – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, który wszystkim zgromadzonym miał okazję przekazać życzenia jak największej satysfakcji i radości w pełnieniu zaszczytnej służby oraz kontynuowania budowy pozytywnego wizerunku kolei stawiającej na rozwój, bezpieczeństwo, nowoczesność oraz przyjazne podejście do pasażera. Ponadto w imieniu własnym, jak również wszystkich pracowników i organizacji związanych z Warszawską Koleją Dojazdową, życzył dalszej owocnej pracy także na rzecz pracowników spółek kolejowych. Zwrócił się również z prośbą o przyjęcie wyrazów uznania za trud i codzienną pracę, jaką każdego dnia podejmują w ramach pełnionej służby zatrudnieni na wielu stanowiskach pracy Polscy Kolejarze, dbając o bezpieczeństwo własne, przewożonych pasażerów i towarów oraz wszystkich uczestników ruchu – życząc, aby kluczowe wartości przyświecające kolejarskiej misji, tj. profesjonalizm, odpowiedzialność oraz dbałość o bezpieczeństwo towarzyszyły im nieustannie i były źródłem pełnej satysfakcji z efektów pracy.

Ostatnie lata dowodzą, że w całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, rośnie rola i znaczenie kolei. Zawód Kolejarza, jest coraz bardziej doceniany, cieszy się rosnącym uznaniem i odzyskuje dawny prestiż, który ukształtował kolejarski etos pracy oparty na sumienności i odpowiedzialności wobec państwa i obywateli. Kolej dzięki podejmowanym przedsięwzięciom inwestycyjnym w rozwój, ale także poprzez liczne inicjatywy na rzecz budowy społecznej odpowiedzialności dynamicznie umacnia swój wizerunek jako podmiot godny zaufania, postrzegany jako nowoczesny, atrakcyjny i stabilny pracodawca, mogący skutecznie i efektywnie konkurować na rynku pracy o młodego pracownika.

Podczas uroczystej Gali z ramienia Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy podkreślono, iż powyższe znajduje swoje pełne odzwierciedlenie w statystykach zatrudnienia. We wszystkich spółkach kolejowych w ciągu ostatnich kilku lat liczba pracowników wzrosła od 85 tys. do 90 tys. Nie inaczej jest w spółce WKD, która w związku z realizowaną rozbudową infrastruktury kolejowej (m.in. poprzez budowę drugiego toru od Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego), zakłada w ciągu najbliższych lat wzrost zatrudnienia na kluczowych dla zabezpieczenia właściwego zakresu przewozów stanowiskach, takich jak: maszyniści, dyżurni ruchu, służba utrzymania infrastruktury.

Składając zgromadzonym na Gali gościom życzenia w imieniu własnym oraz spółki Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o., Pan Michał Panfil, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny przypomniał wkład, jaki kierowana przez niego spółka wnosi do całokształtu działalności branży. Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. przy wydatnej pomocy i wsparciu Centrum Unijnych Projektów Transportowych realizuje przedsięwzięcie polegające na modernizacji infrastruktury kolejowej wydzielonej linii kolejowej nr 47 na odcinku Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska o długości ok. 7,5 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą poprzez budowę drugiego toru w celu zwiększenia przepustowości tego szlaku z przeznaczeniem do prowadzenia pociągów w kolejowych pasażerskich przewozach aglomeracyjnych. Przedmiotowy projekt realizowany jest przy udziale dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta z CUPT w dniu 30.09.2019. Zakończenie realizacji projektu zgodnie z obecnymi założeniami przewidziane jest do dnia 29.12.2023.

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. jest podmiotem odpowiedzialnie planującym działalność w najbliższej, ale i dalszej perspektywie czasowej. Rosnącą liczbę przewożonych pasażerów, która powoli zmierza ku rezultatom sprzed stanu pandemii, a także najwyższą punktualność i niezawodność realizowanych przewozów pasażerskich – nie tylko na terenie kraju, ale również całej Europy, spółka musi zestawić z przedsięwzięciami wdrażanymi na styku własnej infrastruktury przez innych inwestorów, w tym m.in. narodowego zarządcę sieci kolejowej – PKP PLK S.A. Podkreślono, że współpraca w zakresie przygotowania do kolejnego etapu przebudowy stacji Warszawa Zachodnia, w ramach którego pewne ograniczenia staną się także udziałem spółki WKD, układa się na bardzo dobrym poziomie, w czym swój istotny udział ma również Ministerstwo Infrastruktury, w tym odpowiedzialny za transport kolejowy Wiceminister Infrastruktury, Pan Andrzej Bittel.

Zwrócono uwagę, że Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. systematycznie zyskuje dodatkowe instrumenty dla możliwości finansowania prowadzonej działalności. Zarząd Województwa Mazowieckiego na posiedzeniu w dniu 08.11.2022 podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie wkładu niepieniężnego i objęcie nowych udziałów w spółce WKD. Wszystkie nowoutworzone udziały zostały objęte przez jednego z dotychczasowych wspólników, tj. Województwo Mazowieckie z siedzibą w Warszawie i pokryte aportem w postaci prawa użytkowania wieczystego określonych nieruchomości gruntowych położonych w poszczególnych jednostkach administracyjnych wzdłuż linii WKD oraz prawa własności posadowionych na tych nieruchomościach gruntowych budynków, budowli i urządzeń, stanowiących infrastrukturę kolejową.

Objęcie nowych udziałów przez Województwo Mazowieckie odbyło się dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego, który nadzorował rozpoczęty wiele lat temu proces usamorządowienia Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Dzięki temu posunięciu spółka zyskała nowe atuty dla dalszej budowy i wzmacniania własnej konkurencyjności, ponieważ nadchodzące lata stawiają wielkie wyzwania w dziedzinie przebudowy i modernizacji zarządzanej infrastruktury kolejowej. Szczególną rolę będzie odgrywać dążenie do osiągnięcia jak najwyższej efektywności energetycznej w ramach wypracowanego modelu racjonalnego korzystania z zasobów, opartego na idei zrównoważonego rozwoju. Dzięki podwyższeniu kapitału zakładowego za sprawą Samorządu Województwa Mazowieckiego, w ramach realizowanych zadań spółka WKD będzie w stanie zintensyfikować działania na rzecz pozyskania i wdrożenia nowych, innowacyjnych technologii i rozwiązań.

Na zakończenie Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny spółki WKD, Pan Michał Panfil życzył wszystkim zgromadzonym na Gali gościom dalszych sukcesów i ciągłego rozwoju na rzecz Polskiej Kolei, aby bilans dotychczasowej i przyszłej pracy stanowił źródło satysfakcji z efektów prowadzonych działań oraz inspirację do dalszego rozwoju kierowanych organizacji w kierunku osiągnięcia przez nich najwyższych standardów. Ponadto wyraził głębokie przekonanie, że na podstawie dotychczasowych doświadczeń i osiągnięć, w pełni możliwe będzie uzyskanie nowego impulsu dla kontynuacji i rozwijania prowadzonych intensywnych oraz konstruktywnych działań w zakresie poprawy warunków świadczonej pracy i zatrudnienia na poszczególnych stanowiskach w branży kolejowej.