W Dniu bez opakowań foliowych WuKaDka zachęca do zmiany codziennych nawyków i do powiedzenia NIE plastikowi. Już najwyższy czas zmienić swoje przyzwyczajenia aby w ten sposób zadbać o naszą planetę i o środowisko naturalne, w którym żyjemy.  

W trosce o naszą planetę - Ziemię i o środowisko naturalne Warszawska Kolej Dojazdowa angażuje się w kształtowanie ekologicznych postaw.  Spółka bierze udział m.in. w Europejskim Tygodniu Mobilności, którego częścią jest Dzień bez samochodu, w Światowym Dniu Ziemi, czy w Światowym Dniu Żywności. A przy okazji „Dnia bez opakowań foliowych” kolejny już rok WuKaDka zachęca do ograniczenia wykorzystywania wszechobecnych opakowań z tworzyw sztucznych w życiu codziennym.

Używać czy nie używać opakowań foliowych? Co się stanie jeśli nie zmienimy naszych nawyków?

  • Miliony ton plastiku
    Szacuje się, że na powierzchni oceanów unosi się około 100 milionów ton plastiku. Najbardziej spektakularnym nagromadzeniem się morskich śmieci jest „śmieciowa wyspa” – Great Pacific Garbage Patch, która rozciąga się w północnej części Oceanu Spokojnego pomiędzy Hawajami a Kalifornią. Jej przypuszczalne rozmiary są dwa razy większe niż powierzchnia Teksasu. US Navy szacuje, że ilość pływających tam odpadów może wynosić nawet 3 mln ton.
  • Zagrożenie dla zdrowia człowieka
    Plastik trafia do przewodów pokarmowych zwierząt morskich, a te są zjadane przez kolejne zwierzęta w łańcuchu pokarmowym. Ciała prawie wszystkich morskich gatunków, wliczając te najcenniejsze na świecie i mieszkające wydawałoby się z dala od ludzi – zawierają plastik. Plastik trafia też do przewodu pokarmowego człowieka (gdyż jest obecny w wodzie, rybach, owocach morza). Choć nie ma jeszcze długoterminowych badań nad wpływem plastiku na długość i jakość życia ludzi, nikt nie ma wątpliwości - nie jest on pozytywny. Plastik w morzach i oceanach to nie tylko widoczne odpady. To również mikroplastiki – uwalniane do środowiska podczas rozkładu plastiku. Ich źródłem są także kosmetyki (pasty do zębów, peelingi, środki czyszczące, proszki do prania), znajdują się w wodzie, w której pierzemy ubrania z poliestru (polary itp.). Systemy oczyszczania ścieków ich nie wychwytują. Konieczne są natychmiastowe działania na rzecz ograniczania ilości powstających odpadów, uporządkowanie gospodarki odpadami, propagowanie recyklingu oraz działania służące usuwaniu odpadów, które już do mórz trafiły.

Źródło - https://www.wwf.pl/aktualnosci/dzien-ziemi

A my możemy zacząć od siebie bo każdy z nas może dużo. Nie pozwólmy, aby tłumaczył nas pośpiech czy wygoda. Nasza planeta - Ziemia jest naszym wspólnym dobrem - jej problemy to nasze problemy, naszych dzieci i wnuków. Zastanówmy się zanim w markecie zerwiemy kolejną plastikową torebkę – globalnie ma to ogromne znaczenie.

 

dzień bez opakowań foliowych www 100 003