Nadchodzi majówka, a wraz z nią najbardziej wyczekiwany wiosenny dłuuuugi weekend, czas więc odpocząć i zaplanować mały urlop. Jak spędzić wolny majowy czas w pobliżu miejsca zamieszkania? WuKaDka ma kilka propozycji ciekawych i urokliwych miejsc do odwiedzenia w okolicy linii kolejowej WKD.

Jeśli lubisz podążać śladami historii, a może zwiedzać ciekawe zabytki, obcować z przyrodą i po prostu cieszyć się chwilą? To dobrze się składa bo wszystko to masz w zasięgu ręki to znaczy w zasięgu kolejki :) Cieszmy się tym czasem, spędźmy go aktywnie! Na wspólny wypad rowerowo-WuKaDkowy możesz zabrać rodzinę, przyjaciół, znajomych i przy okazji skorzystać z weekendowej oferty WuKaDki na przewóz roweru za darmo! Sprawdź szczegóły na https://www.wkd.com.pl/dla-pasazerow/zasady-przewozu-rzeczy-i-zwierzat/przewoz-rowerow

Na wiosnę proponowaliśmy Wam trochę miejsc do odwiedzenia https://www.wkd.com.pl/aktualnosci/2928-zapraszamy-do-wspolnych-wiosennych-podrozy-szlakiem-zabytkow-i-kultury-w-objeciach-natury A co ciekawego DO ZOBACZENIA NA SZLAKU WKD JESZCZE MAMY? Poniżej kolejne inspiracje wycieczkowe - wybierzcie coś dla siebie i zaplanujcie swoje ulubione trasy :) 
Tutaj znajdziesz mapkę z rowerowymi szklakami WuKaDki: https://www.wkd.com.pl/images/artykuly/wkd-luty-2021-z-mapa.pdf

Grodzisk Mazowiecki

  • Stawy Walczewskiego ul. Nadarzyńska

Dojazd: ok. 500m od przystanku osobowego Grodzisk Mazowiecki Jordanowice.
Dawne stawy hodowlane należące do gospodarstwa Andrzeja Walczewskiego - żołnierza AK w czasie okupacji zostały w 2017 roku powiększone i zrewitalizowane. Zmieniając się w strefę odpoczynku chętnie odwiedzaną w sezonie letnim. Plaża z strzeżonym kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu wodnego, altany wyposażone w grille, boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej oraz duży plac zabaw pozwala skutecznie odpocząć na łonie natury od codzienności.
Wirtualny spacer https://grodzisk.pl/spacer/grodzisk.html

Podkowa Leśna

  • Aleja Lipowa

Aleja Lipowa biegnie od ulicy Jana Pawła do ronda przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej u zbiegu ulic Bukowej, Sosnowej i Topolowej.

Dojazd:
ok. 550m od stacji Podkowa Leśna Główna.
Podkowa Leśna od 1981 r. jest miastem-ogrodem wpisanym do rejestru zabytków. Pod opieką konserwatora zabytków znajduje się zarówno układ urbanistyczny stworzony przez architekta Antoniego Aleksandra Jawornickiego, jak i kilka obiektów. Ponieważ Podkowa Leśna położona jest na m.in. na dawnych terenach leśnych, znajduje się tutaj także kilka miejsc chronionych przez konserwatora przyrody. Jedną z zabytkowych atrakcji przyrodniczych Podkowy Leśnej jest aleja lipowa rosnąca dawniej przy gruntowej drodze, a dziś zdobiąca ulicę o nazwie Aleja Lipowa. Na długości 400 metrów rośnie przy niej około stu lip w trzech rzędach. Pomiędzy nimi biegną dwa trakty, pokryty asfaltem dla ruchu samochodowego oraz piaszczysty dla pieszych i rowerzystów.

  • Willa Jókawa i Przedwiośnie

ul. Parkowa 2
Dojazd: ok. 600m od przystanku osobowego Podkowa Leśna Zachodnia.
Dwa drewniane budynki przedwojennych pensjonatów. Obie wille wybudowano w latach 20. XX wieku w stylu charakterystycznym dla budownictwa z regionu Podhala w południowej Polsce. Pomalowaną na zielono „Jókawę”, w której przed II wojną światową działała popularna kawiarnia, wyróżnia łamany dach, a sąsiednie „Przedwiośnie” drewniane galerie na dwóch kondygnacjach oraz wieża. Oba pensjonaty przyciągały przed II wojną światową do Podkowy Leśnej spragnionych wypoczynku mieszkańców Warszawy. Obecnie nieruchomości można oglądać od strony ulicy Parkowej. Willa „Przedwiośnie” pozostaje w rękach prywatnych. Willa „Jókawa” wyłączona jest z użytku.

Owczarnia

  • Ogród Rzeźb Juana Soriano w Owczarnia

ul. Artystyczna 20, 5-807 Owczarnia
Dojazd: ok. 1600m od przystanku osobowego Brzózki.
To miejsce dla pasjonatów sztuki i nie tylko …. Ogród Rzeźb Juana Soriano to rodzaj zewnętrznej galerii – sztuka połączona z naturą. Potrzebujesz wyciszenia w pięknych okolicznościach przyrody i kultury to miejsce jest dla Ciebie. Można tutaj pospacerować, wybrać się na piknik, posiedzieć, oddać się przemyśleniom, napisać wiersz lub poćwiczyć jogę na trawie. Do dyspozycji mamy przepiękny teren parkowy, który skrywa niezwykłe rzeźby wykonane przez uznanego meksykańskiego malarza i rzeźbiarza Juana Soriano. Budynki usytuowane w centralnej części parku nie są przeznaczone do zwiedzania. W jednym z nich znajduje się muzeum – jednak nie ma tam stałej ekspozycji prac. Bywa, że właściciel organizuje tam wystawy czasowe – warto sprawdzać na bieżąco - odwiedzając stronę www.soriano.pl. To czarujące, magiczne, ciepłe miejsce w otulinie przepięknych drzew, którego nie można ominąć na trasie WuKaDki. Nie ma możliwości wjazdu do parku na rowerze (rower możesz prowadzić).

 Milanówek

  • Labirynt pod Warszawą

ul. Konopnickiej 2
Dojazd: ok. 1500m od przystanku osobowego Podkowa Leśna Zachodnia.
Labirynt pod Warszawą jest unikalną atrakcją w promieniu 400 km. Są tam zagadki o różnym poziomie trudności i tematyce, a dla grup zorganizowanych są przygotowane atrakcyjne trasy indywidualne, lub zestawy gier zespołowych. Labirynt jest świetnym „utrwalaczem” każdego przedmiotu szkolnego i nie lada przygodą dla tych, którzy go odwiedzają. Labirynt jest dla wszystkich, świetnie spędzają tu czas zarówno małe jak i duże dzieci w wieku licealnym.
Kilka labiryntowych faktów:

  • labirynt zbudowany jest z 8 000 desek
  • zmontowany z użyciem 24 000 wkrętów
  • ma około 1300 m2 powierzchni
  • trasy mają ponad 1 km, jeśli idziesz bezbłędnie
  • średni czas przejścia między 45 min – 1,5 godziny (dla mniejszych dzieci krótsza trasa)

Obiekt dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Zwierzęta mile widziane :)

  • Mały Londyn - Milanówek w Jeden Dzień

Dojazd: ok. 1900m od przystanku osobowego Reguły.
Szlak Mały Londyn obejmuje 47 miejsc związanych z historią Milanówka w okresie II wojny światowej. W tym okresie Milanówek był jednym z najważniejszych ośrodków dowodzenia, szkolenia i zakrojonej na szeroką skalę walki z okupantem na terenie Zachodniego Mazowsza. Po upadku Powstania przez krótki czas Milanówek stał się nieformalną polityczną stolicą Polski – tu znalazła schronienie znaczna część władz Polski Podziemnej, działały Delegatury Rządu i odbywały się ważne narady polityczne. Szlak składa się z dwóch tras – po południowej i północnej stronie miasta. https://milanowek.pl/poznaj-milanowek/szlaki-turystyczne/maly-londyn

Warszawa

  • Skyfall Warsaw

Warsaw UNIT (46 piętro), Rondo Daszyńskiego 1
Dojazd:
ok. 700m od stacji Warszawa Ochota PKP, ok. 700m od przystanku osobowego Warszawa Ochota WKD.
Skyfall Warsaw to jeden z najwyższych tarasów widokowych w Polsce z jedynym w swoim rodzaju widokiem na skyline Warszawy od strony zachodniej, jego sercem jest całkowicie przeszklony czteroosobowy taras widokowy z opadającą podłogą. To jedyna taka atrakcja w Europie. Widoki zapierają dech w piersiach! Windy oraz toalety są przystosowane do obsługi osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

 Pruszków

  • Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego

pl. Jana Pawła II 2,
Dojazd: ok. 750m od stacji Pruszków WKD.
Ciekawym i wartym odwiedzenia miejscem w okolicy linii WKD, jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Przy budynku muzeum na wewnętrznym parkingu znajdują się miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością, a wewnątrz budynku jest urządzenie umożliwiające dotarcie osobom poruszającym się na wózkach na główne sale wystawowe znajdujące się na półpiętrze. W godzinach otwarcia Muzeum wszystkie drzwi od sal wystawowych są otwarte, a ich szerokość jest dostosowana do wjazdu wózka inwalidzkiego. Na poziome 0 znajduje toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Gmina Michałowice

  • Dwór Polski w Pęcicach

ul. Parkowa 2, 05-806 Pęcice
Dojazd: ok. 1900m od przystanku osobowego Reguły.
Pałac w stylu klasycystycznym wraz z okazałym parkiem powstał w Pęcicach w latach 1808-1809 jako dobra należące do Jana Pawła Sapiehy. Architektem dworu był Fryderyk Albert Lessel, twórca takich budynków jak Pałac Błękitny w Warszawie, dwory Branickich, Morsztynów i Szaniawskich. Zabudowania w Pęcicach prawie doszczętnie uległy zniszczeniu podczas I wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu pałac udało się odbudować. Wówczas na jego attyce pojawił się napis „Jam Dwór Polski. Co Walczy Mężnie i Strzeże Wiernie”. Na terenie folwarku znajdują się inne zabytkowe zabudowania, starsze od samego Dworu. Do niedawna w pałacowym parku widoczne były ruiny po karczmie. Zachowały się pochodząca z 1785 roku rządcówka, stajnia i spichlerz.

  • Pałac w Helenowie

ul. Grodziska 1, 05-800 Nowa Wieś
Dojazd: ok. 1700m od przystanku osobowego Nowa Wieś Warszawska.
Początek XIX wieku to narodziny kolejnego okazałego obiektu na terenie dzisiejszej gminy Michałowice. W 1807 roku powstaje murowany pałac w Helenowie. Nazwa obiektu prawdopodobnie pochodzi od imienia siostry pierwszego właściciela, hrabiego Tadeusza Ostrowskiego. Projekt architekta Jakuba Kulickiego pół wieku później zostanie powiększony dla nowych właścicieli przez Henryka Markoniego. Po rozbudowie przetrwa w prawie nietkniętej formie do czasów współczesnych. W pałacowym parku znajdują się liczne rzeźby, a wśród nich obelisk poświęcony pamięci poległych w czasie I wojny światowej W połowie XIX wieku zabudowania pałacowe i rozległy park trafiają w ręce Potockich. U schyłku swego życia, w latach 30-tych XX wieku hrabia Jakub Potocki zdecydował o przekazaniu całego majątku na rzecz Fundacji przy Instytucie Radowym w Warszawie. Plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. dwór trafia w ręce wojsk hitlerowskich. Początkowo służył jako szpital, następnie jako rezydencja komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu przejściowego w Pruszkowie. Po wojnie we dworze utworzono „Dom Wypoczynkowy Ministerstwa Obrony Narodowej”. Obecnie obiekty w Helenowie służą jako Ośrodek Reprezentacyjny MON.

Podobno nie ma piękniejszego miesiąca niż MAJ :) Podróżuj z nami WeeKendowo-majowo-rowerowo. Życzymy udanego wypoczynku z WuKaDką!