Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Owoców i Warzyw Warszawska Kolej Dojazdowa zaprasza do przeczytania artykułu przygotowanego przez Dominikę Sadowską - doradcę ds. żywienia, dietetyka, w którym znajdziecie wskazówki co robić by zdrowo się odżywiać i dzięki temu mieć lepsze samoopoczucie. WuKaDka specjalnie dla Was poprosiła specjalistę w dziedzinie żywienia by przybliżyć ten temat. Życzymy miłego czytania i wcielania w życie porad pomagających zmienić nasze nawyki żywieniowe.

Żywienie człowieka i dietetyka to dynamicznie rozwijające się dziedziny wiedzy, dlatego na co dzień gubimy się w gąszczu sprzecznych informacji. Jako dietetyk bardzo często słyszę pytania co mam jeść żeby schudnąć? Jak odżywiać się zdrowo? Kluczem do sukcesu jest nie tylko to, co jemy, ale jak jemy, czyli zmiana nawyków i racjonalizacja żywienia. Jedzenie powinno sprzyjać  utrzymaniu dobrego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Prawidłowa dieta to taka, która jest dobrze zbilansowana w energię i składniki odżywcze i jest dopasowana do danej osoby. ”Dieta cud” nie istnieje, ponieważ każdy jest inny. Co zrobić? Zacząć od podstaw!

Po pierwsze: Jedz regularnie. Najlepiej od 3-5 posiłków, o mniej więcej stałych porach, w odstępach 3-5h. Już po kilku dniach Twój organizm przyzwyczai się do takiego systematycznego dostarczania energii. Nie będziesz jadł na zapas, co pozwoli uniknąć Ci nadmiaru spożywanych kilokalorii i gromadzeniu  ich w postaci tkanki tłuszczowej. Jedz powoli i skup się na posiłku, odłóż telefon i wyłącz telewizor. Nie podjadał pomiędzy posiłkami, kawa z cukrem i mlekiem to też posiłek! Kolację zjedz 2-3 godzinny przed snem, aby nie zakłócać trawieniem spokojnego snu.

Po drugie: Pamiętaj o nawodnieniu –  pij ok. 30ml płynów na kg masy ciała. Pij powoli, jednorazowo w niewielkiej ilości najlepiej wodę lub herbaty owocowe, ziołowe, unikamy napojów dosładzanych, soków.  Wszystkie procesy życiowe w organizmie zachodzą w środowisku wodnym. Ograniczone spożycie płynów powoduje łagodne odwodnienie, które objawia się osłabianiem koncentracji, zmniejszeniem aktywności ruchowej, pogorszeniem trawienia czy zaburzeniami w przemianach metabolicznych. 

Po trzecie: Jedz smacznie i różnorodnie. Usuń ze swojego jadłospisu produkty przetworzone, które zawierają dużo złej jakości tłuszczu, cukru i jego zamienników oraz oczyszczonych produktów zbożowych m.in. żywności typu fast food, słodyczy, chipsów, gotowych dań o bogatym składzie. Czytaj etykiety i wybieraj produkty o krótkiej liście składników. Zdrowa dieta jest urozmaicona i  zawiera produkty z różnych grup: kolorowe warzywa i owoce (w każdym posiłku), chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych produkty zbożowe z pełnego przemiału, chude mleko i jego przetwory oraz tłuszcze (m.in. oliwa z oliwek, nasiona i orzechy). Dzięki różnorodności dostarczysz wszystkich niezbędnych składników odżywczych, do których zaliczamy: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy.

Zacznij działać, powoli, małymi krokami. Ceną jest przecież Twoje zdrowie i lepsze samopoczucie.

 

Dominika Sadowska

Doradca ds. żywienia, dietetyk