Pierwszy długi wiosenny weekend przed nami! Wystarczy jeden dzień urlopu i mamy pięć wolnych dni do dyspozycji. Jeśli nie zaplanowaliście na ten czas żadnych dłuższych wyjazdów - nic straconego piękne okolice WuKaDki zachęcają do aktywnego wypoczynku i odkrywania nowych ciekawych miejsc na mapie kolejki. Nowe wyzwania, nowe miejsca czekają na odkrycie. To co wokół nas może Cię miło zaskoczyć.

Zacznijmy od okolic Brwinowa

centrum Brwinowa zachęca do spacerów po pięknym Parku Miejskim, w którym zarówno czworonogi będą czuć się swobodnie na wybiegu, jak i ich właściciele, ćwicząc w strefie workout. Młodsi skorzystają z placu zabaw czy pluskowiska. W sąsiedztwie można rozegrać partię szachów. W parku zaś liczne ławki zachęcają do relaksu w otoczeniu zieleni. Na zachodnim końcu parku, od początku kwietnia uruchomiona została tężnia solankowa, a wokół niej ławeczki, na których można odpoczywać wdychając delikatny aerozol tworzący wokół tężni dobry dla zdrowia mikroklimat. W sąsiedztwie tężni można również odetchnąć w Ogrodzie Botanicznym, gdzie liczne zioła i rośliny zielone już obudziły się z zimowego snu.

Jeśli majówka to koniecznie rowery 🚲. W gminie Brwinów jest wiele ścieżek rowerowych. Podczas spaceru lub przejażdżki rowerowej można podziwiać trzy brwinowskie murale: przy rondzie i zbiegu ulic Pszczelińskiej, Grodziskiej, Rynek i Wilsona jest mural ukazujący Wacława Kowalskiego oraz strażaków na budynku OSP. Natomiast przy skrzyżowaniu ulic Dworskiej i Biskupickiej widnieje najnowszy mural pt.: „Kucie kos”. Tuż obok tego muralu, przy rondzie stoi rzeźba Ignacego Kozielewskiego współzałożyciela Związku Harcerstwa Polskiego. Z centrum miasta można wyruszyć uroczą trasą aż do Milanówka, a nawet do Grodziska Mazowieckiego. Trasa rozpoczyna się tuż za parkiem miejskim przy ulicy Sochaczewskiej.  Kolejna przyjemna trasa to również z centrum miasta ulicą Pruszkowską w stronę Parzniewa. Z centrum Brwinowa ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Wilsona zaprowadzi rowerzystów w kierunku Podkowy Leśnej, dalej do Żółwina, Owczarni czy Tereni.  Można też skręcić w lewo z ulicy Wilsona w ulicę Lilpopa na pałacyku przed przedszkolem nr 1 zobaczyć rzeźbę przestawiającą Stanisław Wilhelm Lilpop i jego psa, a kilkadziesiąt metrów dalej odpocząć Parku Niepodległości. Jadąc ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Wilsona w kierunku Podkowy Leśnej, można skręcić w lewo i wzdłuż linii WKD kierując się w stronę Pruszkowa przejechać ścieżkami rowerowymi przez Otrębusy i Kanie.



Ścieżki rowerowe w gminie Michałowice 🚲
 

Ścieżka rowerowa w ul. Szkolnej w Michałowicach

Trasa o długości 1,4 km biegnie od ul. Parkowej do al. Topolowej. Dzięki niej dzieci i młodzież mogą bezpiecznie dojechać do znajdujących się nieopodal: szkoły, placu zabaw, czy skateparku. Ponadto ścieżka daje możliwość sprawnego przemieszenia się do „Pętli Michałowicko-Regulskiej”, nad rzekę Raszynkę i dalej – do Pęcic, a także w kierunku Reguł i Opaczy Małej.

Ścieżka rowerowa Aleja Samorządu Terytorialnego

Ścieżka o długości 915 m powstała pomiędzy ul. Zieloną a aleją Powstańców Warszawy. Wzdłuż niej dokonano licznych nasadzeń oraz zbudowano oświetlenie i postawiono ławki. Obok ścieżki znajduje się duży plac zabaw – ponad 2500 m2, z wieloma atrakcjami dla dzieci, w tym trampoliną i tyrolką oraz z miejscem na rekreację. Dodatkową atrakcją urozmaicającą tą trasę jest górka saneczkowa.

Regulska Pętelka

„Pętla Michałowicko-Regulska” ma około 8 km. Składają się na nią ścieżki: wzdłuż rzeki Raszynki, w ul. Kolejowej, w Alei Topolowej oraz w al. Powstańców Warszawy. Wraz z odchodzącymi od niej odcinkami innych ścieżek tworzy możliwość wygodnego przemieszczania się rowerem po gminie Michałowice.

W skład „Regulskiej Pętelki” wchodzi bogata w piękne, naturalne widoki ścieżka rowerowa o dł. 2,6 km wzdłuż rzeki Raszynki (po jej północnej stronie) i zbiornika retencyjnego w Michałowicach. Wiedzie od alei Powstańców Warszawy w Regułach do ul. Kasztanowej w Michałowicach. Wzdłuż trasy zbudowane jest oświetlenie (także przy bezpiecznym przejeździe z sygnalizacją świetlną wzbudzaną przyciskiem przy alei Powstańców Warszawy) oraz posadzone liczne nasadzenia m.in. 94  wierzby, typowe dla mazowieckiego krajobrazu. Jest to miejsce nie tylko użytkowane przez rowerzystów, rolkarzy, ale także jako trasa spacerów dla całych rodzin. Przy ścieżce znajduje się poidełko z wodą pitną, dostosowane również dla zwierząt.

Trasa od Warszawy Ursus do Pruszkowa

Przez gminę Michałowice przebiega także sieć ścieżek o łącznej długości ok. 5 km, dzięki którym można bezpiecznie przejechać od Warszawy Ursus do Pruszkowa. Trasę tą tworzą ścieżki w ulicach: Regulskiej (która przecina Aleje Jerozolimskie) i al. Powstańców Warszawy w Regułach, przez ul. Pęcicką w Pęcicach, która łączy się z pruszkowską ścieżką w al. Armii Krajowej.

Od trasy tej odbiegają inne ścieżki rowerowe, prowadzące m.in. w stronę kościoła w Pęcicach, do Michałowic, czy też nad rzekę Raszynkę lub Aleję Samorządu Terytorialnego.

Pozostałe ścieżki:

  • wzdłuż torów WKD w Regułach od al. Powstańców Warszawy do ul. Zielonej,
  • wzdłuż rzeki Raszynki od al. Powstańców Warszawy do ul. Kolejowej w Michałowicach,
  • od Urzędu Gminy Michałowice, wzdłuż al. Topolowej, ul. Kolejową, ul. Kasztanową w Michałowicach-Wsi,
  • ul. Szkolna w Michałowicach,
  • ul. Kolejowa w Michałowicach,
  • ul. Jesionowa w Michałowicach,
  • od Pruszkowa, ul. Pęcicką i ul. Parkową do kościoła w Pęcicach,
  • od Dworu Polskiego w Pęcicach, al. Powstańców Warszawy i ul. Regulską do ul. Bodycha w Regułach,
  • ul. Ireny w Komorowie,
  • ul. Raszyńska w Michałowicach,
  • ul. Parkowa, od ul. Jesionowej do ul. Rynkowej w Michałowicach,
  • ul. Ryżowa w Opaczy-Kolonii,
  • ul. Środkowa w Opaczy-Kolonii,
  • ul. Migdałowa w Opaczy-Kolonii,
  • ul. Czysta w Opaczy-Kolonii,
  • ścieżka pieszo-rowerowa w Granicy na terenie Wspólnoty Gruntowej (przy szkole i boisku), od ul. Sportowej.

Ścieżki edukacyjne:

  • ścieżka dydaktyczna w lesie w Granicy,
  • ścieżka turystyczno-edukacyjna wzdłuż rzeki Raszynki od Malich do al. Powstańców Warszawy (fauna i flora);
  • ścieżka historyczno-edukacyjna „Śladami michałowickich bohaterów z czasów II wojny światowej” - punkt startowy ścieżki znajduje się przy bibliotece w Michałowicach. Tam po zeskanowaniu kodu QR lub dzięki pomocy folderu zaznajomicie się Państwo z trasą oraz rozpoczniecie wędrówkę punkt po punkcie.

 

mapa tras rowerowych na terenie gminy michałowice
Przewodnik po powicie Pruszkowskim

warto skorzystać z „Przewodnika po powiecie pruszkowskim”, który ukazuje wielki, turystyczny potencjał, jaki drzemie w każdej, z sześciu gmin powiatu.

Znajdziecie tam 40 unikatowych miejsc: atrakcji rekreacyjnych, kulturalnych i przyrodniczych.

Idealną okazją do odwiedzenia ciekawych, wartościowych i nietuzinkowych miejsc jest właśnie majówka!

„Przewodnik po Powiecie Pruszkowskim” do pobrania pod poniższym linkiemhttps://samorzad.gov.pl/web/powiat-pruszkowski/przewodnik-po-powiecie-pruszkowskim3

Sprawdzaj co dziej się w okolicy https://www.wkd.com.pl/sie-dzieje wybieraj najbardziej interesujące miejsca i ruszaj po przygodę. Miksuj dowolnie, niech będzie rodzinnie, rowerowo, kolejkowo. Pamiętaj, że WuKaDką zawsze dojedziesz do celu - z rodziną, z przyjaciółmi, z rowerem, z psiakiem. Magicznej Majówki! Niech czas płynie wolniej, a wiosenna aura pozwala na prawdziwy relaks.

 

DO ZOBACZENIA NA SZLAKU WuKaDki!