Informujemy, iż w okresie od dnia 1 lipca do 31 sierpnia 2024 roku, Izba Tradycji EKD/WKD będzie otwarta dla zwiedzających w następujących terminach:

1. Grupy zorganizowane (po wcześniejszym umówieniu wycieczki):
a) od wtorku do piątku – wejście wraz z przewodnikiem o godzinie 10:00.

2. Osoby indywidualne:
a) od wtorku do piątku – wejście wraz z przewodnikiem o godzinie 12:00,
b) w niedziele – wejścia wraz z przewodnikiem o godzinach: 12:00, 13:30, 15:00.


11 grudnia 2002 r. w 75. rocznicę rozpoczęcia przewozów na linii kolejowej EKD/WKD, w Grodzisku Mazowieckim na terenie siedziby spółki Warszawska Kolej Dojazdowa, powstała Izba Tradycji EKD/WKD. Została założona dzięki staraniom pracowników WKD oraz miłośników kolei. 21 września 2008 r. przyjęła imię Tadeusza Gawrońskiego – jednego z jej założycieli i pierwszego Kustosza.

Placówka posiada w swoich zbiorach liczne eksponaty i pamiątki w tym zdjęcia i dokumenty, a także bilety. Oprócz tego znajdziemy w niej akcesoria z taboru i infrastruktury używanej na EKD/WKD, a także przedmioty wyposażenia pracowników.

Jednym z nowszych eksponatów jest stanowisko kasowe wraz z biurem naczelnika stacji i jego zastępcy, które jest bogato wyposażone w przedmioty, które znajdowały się na wyposażeniu takich miejsc.

W Izbie znajdują się ponadto 2 makiety przedstawiające fragment stacji WKD w Grodzisku Mazowieckim i Komorowie. Oprócz tego można znaleźć dioramy statyczne przedstawiające infrastrukturę czy tabor.

W listopadzie 2022 r. kolekcja Izby została przeniesiona do budynku dawnej elektrowozowni EKD z 1927 r., gdzie oprócz pamiątek można podziwiać oryginalny tabor kolejowy użytkowany na przestrzeni lat na sieci EKD/WKD – wagon motorowy EN80-16 z 1926 r., elektryczny zespół trakcyjny EN94-40 z 1972 r., wagon platformę z roku 1888 r., a także lokomotywę spalinową 409Da-786 z 1984 r. 

 

Od 1 czerwca 2023 r. Izba Tradycji EKD/WKD będzie dostępna dla zwiedzających w następujących terminach:

1. Grupy zorganizowane (po wcześniejszym umówieniu wycieczki):

od poniedziałku do czwartku – wejścia wraz z przewodnikiem o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00.

2. Osoby indywidualne:

w niedziele – wejścia wraz z przewodnikiem o godzinach: 12:00, 13:30, 15:00.

Ponadto informujemy, iż wprowadzamy nowe ceny biletów wstępu do Izby, a także ich formę. Będą one nawiązywać do dawnych biletów kartonikowych, znanych dobrze z kolejki EKD, a także z PKP.

Ceny biletów wstępu do Izby Tradycji EKD/WKD:

Bilet normalny – 12 zł,
Bilet ulgowy – 6 zł,
Bilet ulgowy KDR (Karta Dużej Rodziny) – 3 zł.

Bilety do Izby Tradycji EKD/WKD można kupić w kasie biletowej na stacji Grodzisk Maz. Radońska w godzinach jej otwarcia oraz bezpośrednio u Kustosza Izby Tradycji, w przypadku gdy wspomniana kasa biletowa jest nieczynna.

W przypadku wycieczek zorganizowanych, konieczne jest wcześniejsze (minimum z 7-dniowym wyprzedzeniem) zgłoszenie wycieczki na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając w tytule wiadomości „Zamówienie IT EKD/WKD”, a w treści proponowany termin, godzinę wycieczki, szacowaną liczbę uczestników (wraz z opiekunami), ich wiek, nazwę placówki oraz imię i nazwisko organizatora wycieczki wraz z numerem kontaktowym. Potwierdzeniem realizacji wycieczki jest wiadomość zwrotna z informacją o możliwości realizacji wycieczki. 

W związku z nieogrzewaną halą elektrowozowni, w której znajduje się kolekcja Izby, prosimy o założenie odpowiedniego ubioru!

 

Kontakt:

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o.
05-825 Grodzisk Mazowiecki
ul. Batorego 23 (wejście od ul. Radońskiej)
tel.: 22 755 55 64, 22 755 20 85
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

Zasady zwiedzania Izby Tradycji EKD/WKD ważne od dnia 1.06.2023 roku - aktualizacja z dnia 21.06.2023 roku

Zasady nabywania biletów do Izby Tradycji EKD/WKD