Długi weekend majowy zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto zaplanować jak te wolne dni spędzić. Wiosenna, majowa pogoda sprzyja temu by wyjść z domu i ruszyć na wycieczkę, wypocząć a przy okazji poznać ciekawe zakątki naszych małych ojczyzn.

Trasa linii kolejowej WKD wiedzie przez malownicze i urokliwe tereny, a pociągami WKD można dojechać do wielu podwarszawskich miejscowości skrywających ciekawe historie i fakty, zapraszających do instytucji kulturalnych i rekreacyjnego, aktywnego spędzania czasu blisko przyrody. Poniżej kilka propozycji interesujących miejsc na majówkę, do których dojedziecie WuKaDką 😊

Podróż sentymentalna ...

Otwarcie linii EKD w grudniu 1927 r., wiązało się z wielkim ożywieniem budowlanym w miejscowościach leżących wzdłuż linii kolejki. Ze względu na leśny charakter terenów oraz walory przyrodnicze wzdłuż linii powstało kilka Miast Ogrodów.

Tereny Miasta Ogrodu Podkowa Leśna, należały kiedyś do Stanisława Lilpopa – uzdolnionego fotografika oraz udziałowca spółki Siła i Światło. Stworzenie miasta jest związane bezpośrednio z budową Elektrycznej Kolei Dojazdowej, do dnia dzisiejszego przypomina o tym fakcie układ ulic wokół dworca kolejowego. Miasto było pomyślane jako miejscowość willi wyższych urzędników i inteligencji. W roku 1981 Podkowa Leśna została wpisana do rejestru zabytków. W obrębie miasta występują elementy starodrzewu, trzy rezerwaty przyrody, wiele pomników przyrody a także duża liczba pięknych starych przedwojennych willi.
Ciekawostki:
W Stawisku – ośrodku artystyczno – kulturalnym lat 30 XX wieku gościli znani twórcy tamtej epoki, m.in: Julian Tuwim  i  Antoni Słonimski. Podczas II wojny światowej, Stawisko odizolowane od innych miejscowości, stało się schronieniem dla wielu twórców. Mieszkali tutaj m.in. Czesław Miłosz i Krzysztof Kamil Baczyński.
Źródło: www.pl.wikipedia.org; www.podkowalesna.pl

Miasto Ogród Komorów powstało z inicjatywy właściciela terenu, Józefa Markowicza, na obszarze ograniczonym ulicami dzisiaj istniejącymi: Marii Dąbrowskiej, Aleją Starych Lip, Norwida, Okrężną, Granicką, Nowowiejską, Harcerską i Matejki. Łącznie Miasto Ogród zajmowało powierzchnię 73 hektarów. Wybór majątku Komorów, jako miejsca pod przyszłe Miasto Ogród, nie byt przypadkowy - od 1927 r. funkcjonowała Elektryczna Kolej Dojazdowa, która zapewniała dogodny dojazd do centrum stolicy i stała się istotnym czynnikiem decydującym o szybkim rozwoju Komorowa. W obrębie miasta występuje wiele pomników przyrody oraz duża liczba pięknych, oryginalnych, przedwojennych willi, dworków i rezydencji.
Ciekawostki:
W czasie II wojny światowej w Komorowie ukrywała się warszawska inteligencja, a w okolicznych lasach odbywały się szkolenia partyzantów. Po wojnie majątek Komorów został znacjonalizowany. Pałac Markowicza przekształcono w sanatorium dla pacjentów szpitala w Tworkach. W 1956 r. w Komorowie osiedliła się Maria Dąbrowska - dziś w willi pisarki działa biblioteka.
Źródło: www.pl.wikipedia.org; www.komorow.net

Milanówek ma dłuższą historię niż ww. Miasta Ogrody, jego początki sięgają przełomu XIX i XX wieku. Od początku swego istnienia Milanówek był przede wszystkim letniskiem dla zamożnych mieszkańców Warszawy, którzy stawiali tu wystawne domy letniskowe, które często zamieniały się w okazałe wille. Najsłynniejszym letnikiem z pierwszych lat był Bolesław Prus. Stałym mieszkańcem miasteczka był m.in. rzeźbiarz Jan Szczepkowski. Doprowadzenie w 1936 r. do Milanówka linii Elektrycznej Kolei Dojazdowej i elektryfikacja PKP miały duży wpływ na dalszy rozwój miejscowości.
Ciekawostki:
W czasie II wojny światowej w kościele św. Jadwigi w Milanówku przechowywano przeniesioną z Kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu urnę z sercem Fryderyka Chopina. W czasie trwania powstania warszawskiego do Milanówka przeniosły się najważniejsze organy Polskiego Państwa Podziemnego, co zyskało mu przydomek "małego Londynu". W 1951 Milanówek otrzymał prawa miejskie.
Źródło: www.milanowek.pl

 
Podróż do kultury …

Przemierzając trasę z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego mijamy:
- miasto Pruszków, w którym działa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w placówce można obejrzeć jedyną w Polsce wystawę na temat starożytnej metalurgii „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”. Muzeum organizuje również wystawy, koncerty, dyskusje, warsztaty itd. Muzeum Dulag 121, którego siedziba mieści się na skraju zabytkowego kompleksu byłych Warsztatów Kolejowych, gdzie w 1944 roku funkcjonował obóz przejściowy Durchgangslager 121. Muzeum realizuje różnorodne projekty edukacyjne, wydawnicze, wystawiennicze i badawcze związane z historią lokalną i historią Polski. Pruszków ma również Galerię Figur Stalowych, atrakcję jedyną w swoim rodzaju, miejsce gdzie królują stalowe, nieraz gigantyczne postaci znane z filmów, bajek czy komiksów zrobione ze złomu.
- wieś Otrębusy, niedaleko której położona jest miejscowość Karolin. W tym przepięknym zakątku Gminy Brwinów swoją siedzibę ma najsłynniejszy polski Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE”, powołany do życia przez wybitnego profesora Tadeusza Sygietyńskiego w 1948 r. Siedzibę Zespołu okala przepiękny park, w którym można spędzić czas blisko natury a także odwiedzić otwarte w 2021 r. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. W 2010 r. Spółka podjęła współpracę z „Mazowszem” w zakresie oferty pn. Wukadką z biletem „Mazowsza”, która umożliwia przejazdy pociągami WKD na koncerty/spektakle Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE odbywający się w sali widowiskowej „Matecznik Mazowsze" w Otrębusach na podstawie biletu na koncert/spektakl.
Niedaleko przystanku WKD w Otrębusach znajduje się również Muzeum Motoryzacji i Techniki, w którym można obejrzeć pojazdy z różnych epok. Prawdziwym rarytasem jest ZIS kabriolet J. Stalina, Mercedes 170V Lody Halamy, również kabriolet i wiele innych aut jakimi jeździli Elvis Presley, Marilyn Monroe czy Jan Kiepura.
- miasto Podkowa Leśna, w którym mieści się Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, które wspiera inicjatywy kulturalne oraz społeczno-edukacyjne, organizuje koncerty muzyczne, wystawy, spektakle teatralne itp. oraz Muzeum im. A.J. Iwaszkiewiczów w Stawisku – możemy zobaczyć tu zachowane cenne pamiątki po właścicielach domu min. rękopisy. Muzeum organizuje lekcje muzealne oraz wycieczki połączone ze spacerem po zabytkowych i urokliwych terenach Miasta Ogrodu.
- miasto Grodzisk Mazowiecki – w którym znajduje się Ośrodek Kultury będący miejscem wokół którego skupiają się lokalne środowiska artystyczne. Ośrodek organizuje wiele wydarzeń kulturalnych takich jak: koncerty, spektakle teatralne, wieczory kabaretowe, cykle koncertów jazzowych itp. Drugim wyróżniającym się obiektem społeczno-edukacyjnym jest Mediateka znajdująca się w sąsiedztwie parku Skarbków, w którym odbywają się letnie koncerty, pikniki, kino na leżakach i wiele innych wydarzeń plenerowych.

 

Podróż dla lubiących aktywny tryb życia …

Liczne obszary zieleni ciągnące się wzdłuż linii sprzyjają bezpośrednim kontaktom z przyrodą. W pobliskich lasach można wypocząć od zgiełku miasta, zwolnić na chwilę tempo codziennego życia – poobcować z naturą. Klimat miejscowości zachęca do wybrania się z rodziną czy przyjaciółmi na spacer, wycieczkę rowerową, jogging, nordic wallking lub skorzystać z oferty klubów jeździeckich w Komorowie, Kaniach Helenowskich i Podkowie Leśnej, gdzie można pojeździć bryczką, konno lub rozpocząć naukę jazdy konnej. Stosunkowo nowym miejscem jest Labirynt pod Warszawą - miejsce idealnie na rodzinnie i aktywnie spędzany czas. Ponad 1300 m2 labiryntu z zagadkami znajduje się w Milanówku zaledwie 7 minut piechotą od przystanku WKD Polesie lub 20 minut spacerem ze stacji Podkowa Leśna Zachodnia.  

Więcej inspiracji oraz mapki turystyczne można znaleźć https://www.wkd.com.pl/aktualnosci/2673-wukadka-zacheca-do-wiosennych-podrozy