Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji przypominamy i zachęcamy naszych pasażerów do proekologicznych zachowań. Musimy sobie uświadomić, że działania przyjazne środowisku naturalnemu mają wielką wagę. Mały krok każdego z nas przyniesie ze sobą duże efekty w przyszłości. Swoją postawą i nawykami np. poprzez segregację śmieci wykazujemy troskę o naszą planetę. 

22 kwietnia miliony ludzi na całym świecie świętuję Dzień Ziemi. Idea troski o naszą planetę jest wartością nadrzędną - łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy też wieku. Organizacje ekologiczne biją na alarm - wymierające gatunki, wycinane lasy, oceany bez ryb i raf koralowych. Najnowszy raport Word Wide Fund for Nature (WWF) o stanie naszej planety ostrzega, że jest ona u kresu możliwości. Nie pozostaje nic innego jak zacząć działać już dzisiaj – jest to jest ten czas, kiedy ekologia powinna stać się naszym priorytetem - globalnie i lokalnie - bo za chwilę może być za późno.

Warszawska Kolej Dojazdowa od wielu lat intensywnie działa na rzecz promowania postaw i inicjatyw ekologicznych. Nie tylko dlatego, że sama jest środkiem transportu przyjaznym naturze ale również dlatego że jest świadoma jak istotne jest stosowanie w życiu codziennym postaw korzystnych dla środowiska/natury. WuKaDka zachęca wszystkich pasażerów do sortowania śmieci. Dobrym początkiem do rozpoczęcia działań na rzecz dokonywania pozytywnych zmian w środowisku naturalnym naszej planety jest kształtowanie podstawowych nawyków związanych z prawidłową segregacją śmieci. Niestety, aż 23 procent Polaków w ogóle nie segreguje śmieci. A ci, którzy to robią, nie do końca wiedzą, jak prawidłowo rozdzielać odpady. Często wynika to z niewiedzy, ale często też z wygody – bo łatwiej jest wyrzucić coś do odpadów zmieszanych, niż „rozkładać na czynniki pierwsze”. Musimy uświadomić sobie, że dzięki prawidłowej segregacji, mamy realny wpływ na stan środowiska, w którym żyjemy. Zmniejszamy bowiem nie tylko zużycie surowców, których zasoby są ograniczone, ale także emisję szkodliwych substancji. Wiele zależy od naszych codziennych wyborów i dobrych nawyków. A segregacja jest prosta! Z odpadów wstępnie posortowanych można odzyskać nawet 90 procent surowców!

Warto znać więc pięć podstawowych kategorii pojemników na odpady, tak, aby wiedzieć co gdzie powinniśmy wrzucać. Każdy z nich ma inny kolor i różne zastosowanie. Są to opakowania na:

  • metale i tworzywa sztucznew kolorze żółtym, to tam wrzucamy wszystkie artykuły plastikowe, aluminiowe, puszki po konserwach, metale kolorowe oraz kapsle. Powinniśmy pamiętać, aby nie wyrzucać w tym miejscu pojemników z zawartością, a także baterii, czy plastikowych zabawek;
  • papier w kolorze niebieskim, powinny znajdować się tam opakowania z papieru, gazeta i czasopisma, torby papierowe, a także zeszyty i książki, nie jest to jednak odpowiedni pojemnik na ręczniki papierowe, kartony po mleku, tapety czy ubrania;
  • szkłow kolorze zielonym, wrzucamy tak wszelkie szklane opakowania oraz słoiki, jeżeli nie są wykonane z dodatkiem innych surowców. Nie należy natomiast wrzucać tam żarówek, luster, ceramiki, porcelany, czy szkła żaroodpornego;
  • odpady biodegradowalnew kolorze brązowym, jest to odpowiednie miejsce na odpadki warzywne i owocowe, gałęzie, trociny, skoszoną trawę czy resztki jedzenia. Nie powinniśmy wrzucać tam natomiast kości zwierząt, oleju jadalnego, leków, popiołu czy ziemi;
  • odpady zmieszanew kolorze szarym, jest to pojemnik na wszystkie produkty, których nie możemy odzyskać podczas recyklingu oprócz odpadów niebezpiecznych.

* W przypadku kiedy opakowanie składa się z kilku różnych materiałów, najlepszym rozwiązaniem jest oddzielenie ich od siebie i odpowiednia segregacja. Pustych pojemników nie musisz myć – wystarczy opróżnić opakowanie z resztek i wyrzucić je do odpowiedniego kontenera.

Prawidłowa segregacja to podstawa! Tylko od nas zależy, czy działania na rzecz środowiska, zyskają na tyle dużą skalę, że spowodują faktyczne zmiany naszych postaw, zachowań zakupowych, wartości, codziennych nawyków. Chroń środowisko razem z WuKaDką! Nie czekaj, zacznij już dziś!